Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Financial Times: Enerji Krizi Avrupa Ekonomisini Daraltacak

Karşılıklı yaptırımlar uygulayan Rusya ve Avrupa ülkeleri için ekonomik sorunlara yönelik alarm çanları çalıyor. Avrupa’da 2023’te neler olacak? İşte detaylar;
Financial Times: Enerji Krizi Avrupa Ekonomisini Daraltacak
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri küresel çapta dünya devlerini etkileyecek birçok gelişme yaşandı. Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulayan Avrupa Birliği (AB), son olarak deniz yoluyla taşınan petrole tavan fiyat uygulamasına karar vermişti. Moskova, savaş süreci boyunca kendisine karşı cephe alan ülkelere karşı enerji kartını masaya koydu.

Financial Times’ın yaptığı bir ankete göre Avrupa’da artan ve yüksek noktada bulunan enflasyon, enerji krizi, artan yaşam maliyetlerinden dolayı işgücü piyasasının olumsuz etkilenmesi sonucu 2023’te Avrupa ekonomisi küçülecek.

Ankete katılan 37 ekonomistin yüzde 90’ı tek para bölgesinin şu anda resesyonda olduğunu düşünüyor. Ekonomistlerin çoğunluğu önümüzdeki yıl Avrupa’daki gayrisafi yurtiçi hasılanın azalacağını savunuyor.

Morgan Stanley’den Chiara Zangarelli, Avrupa’daki gaz piyasalarının ciddi bir risk olmaya devam ettiğini, ilave arz kesintileri ya da özellikle soğuk bir kışın gerginlikleri yeniden tırmandıracağını vurguladı. Ayrıca fiyatların artmasına sebep olarak yeni bir adaptasyon ve talep yıkımı turunu zorlayabileceğini ifade etti.

Ekonomistler, savaş sonucunda tetiklenen krizin en kötü döneminin geride kaldığını düşünüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın