Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler MB Başkanı Ekonomi için 2Ç20’de %6,7 Daralma Öngördü

Ülkenin merkez bankası olan (Bangko Sentral ng Pilipinas-BSP), 2020’nin ikinci çeyreğinde daha sert GSYİH daralması öngördü. Ayrıntılar aşağıda;
Filipinler MB Başkanı Ekonomi için 2Ç20’de %6,7 Daralma Öngördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Filipinler Merkez Bankası Başkanı Benjamin Diokno, koronavirüs pandemisinin olumsuz etkisi nedeniyle ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının ikinci çeyrekte %5,7 ila %6,7 oranında daralacağını söyledi.

Rappler’ın haberine göre koronavirüsün ekonomi üzerindeki olumsuz etkisinin daha önce tahmin edilenden sert olduğunu belirten BSP Başkanı, Nisan-Haziran dönemindeki daralmanın %6,7’ye ulaşabileceğini dile getirdi.

Diokno’nun rakamı Deutsche Bank’ın kısa süre önceki ikinci çeyrekte %10 düşüş tahminine kıyasla daha iyimser kalsa da yine de tarihi düşüşe işaret etti.

Filipinler ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 0,2 düşüşü ile 22 yıldır ilk kez bir daralma kaydetmişti.
Filipinler 1Ç20
Kaynak: Philippine Statistics Authority

Ülkenin ekonomi yöneticileri GSYİH’nin 2020’de yüzde 2 ila yüzde 3,4 oranında daralacağını tahmin ederken farklı kurumlardan farklı tahminler geldi. Örneğin Dünya Bankası Filipinler’in bu yıl yüzde 1,9 daralacağını ve 2021’de yüzde 6,2 ile toparlanacağını öngördü. Uluslararası Para Fonu (IMF) ise Filipin ekonomisinin yüzde 3,6 oranında daralacağı tahmininde bulundu.

Son raporunda Asya-Pasifik için GSYİH tahminini düşüren S&P Global Ratings ise 2019’da yüzde 6 büyüyen Filipinler’in yüzde 3 oranında daralacağını bildirdi.
S&P Filipinler Tahmini
Kaynak: S&P

2021’deki toparlanma tahminini ise yüzde 9,4’lük büyüme yönünde yaptı. COVID-19’un kalıcı maliyetlerinin, özellikle kilitlenmelerin ciddiyeti nedeniyle Hindistan ve Filipinler’de en yüksek olmasını bekleyen derecelendirme ajansı, ülkenin dünyanın en uzun kilitlenmesini uygulasa da yeni koronavirüs vakalarının inatla yüksek kaldığını belirtti.

Bununla birlikte 2021’de yüzde 9,4’lük iyileşme yolundaki risklerin, gerilemenin uzunluğu ve büyüklüğü nedeniyle koronavirüsün sürekli yayılmasını ve özel sektördeki zayıf bilançoları içerdiğini ekledi.

Filipinler’deki koronavirüs tablosuna baktığımızda ise 34,803 vaka ve 1236 ölüm kaydedildiği görülüyor.

İyileşen hasta sayısı 9430’ken yeni günlük vakalarda azalma eğilimi görünmüyor. Zirveyi 1143 ile 23 Haziran’da gören Filipinler’in son olarak 26 Haziran’da bildirdiği yeni vaka sayısı 1004. Başkent Manila, ülkenin koronavirüs salgınının merkez üssü olarak kabul edilirken yeni vakalardaki artış endişeleri artırıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu