Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Filipinler GSYİH’si 2021’de %7 Artarken İşsizlik Ilımlı Düşecek

Filipinler ekonomisinin bu yıl yüzde 11 küçüldükten sonra önümüzdeki yıl yüzde 7 büyüyebileceğini öngören uzman, ileriye yönelik tahminleriyle dikkat çekti.
Filipinler GSYİH’si 2021’de %7 Artarken İşsizlik Ilımlı Düşecek

Yılın üçüncü çeyreğinde yeniden daralarak resesyonunu genişleten Filipinler ekonomisi, diğerleri gibi Covid krizinin zorluklarıyla mücadele ediyor. Bu yıla ilişkin tahminler iyiye işaret etmese de önümüzdeki yıl için görünüm aydınlanıyor.

Inquirer Business’in haberine göre Filipin Adaları Bankası (Bank of the Philippine Islands-BPI) Baş Ekonomisti Emilio Neri Jr., mobilite dijital platformlara geçişle birlikte geliştikçe Filipinler ekonomisinin bu yıl yüzde 11 küçüldükten sonra önümüzdeki yıl yüzde 7 büyüyebileceğini söyledi. Ancak koronavirüs pandemisinden önceki ile aynı üretim seviyesine tam bir iyileşmenin muhtemelen 2022’ye kadar gerçekleşmeyeceğini de ekledi.

Ülke, 2019’da 19.37 trilyon Filipin pezosu gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) ulaşırken BPI, bu yıl için öngördüğü %7 büyümenin toplam üretimini önümüzdeki yıl yaklaşık 18,4 trilyona çıkaracağını söyledi.
Filipinler 3Ç20 GSYİH
Kaynak: PSA

Neri, araştırma notunu, çoğu analistin beklediği gibi Filipinler Merkez Bankası’nın (BSP) gecelik borçlanma oranını yüzde 2’de sabit tutmaya karar vermesinin ardından yayımladı. Filipinler Merkez Bankası, geçtiğimiz gün ekonomiyi desteklemek için bir dizi gevşetme önleminin ardından mevcut para politikası ayarlarının uygun kaldığını söyleyerek kilit faiz oranlarını sabit bırakmıştı.

Şimdiye kadar ana faiz oranlarını bu yıl toplam 200 baz puan düşüren BSP için ekonomist; “enflasyon kademeli yükselirken, şu anda politika faizini düşürmek reel faiz oranlarını daha da negatif bölgeye çekecektir” dedi. Ülkenin enflasyonu, tayfunların son dalgalanması temel gıda fiyatlarını yükseltirken Ekim ayındkia yıllık %2,5’ten Kasım’da yıllık %3,3’e daha hızlı yükseldi.

Neri, BSP’nin halihazırda ekonomiyi desteklemek için çok şey yaptığını ve ek faiz indirimlerinin yalnızca marjinal faydalar sağlayabileceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

BPI Baş Ekonomisti Filipinler Yorum Ayrıca politika yapıcılar, politikanın tersine çevrilmesi gereken zamana kadar oynaklığa aşırı tepki verme eğiliminde olduğundan, negatif reel faiz oranlarının tersine çevrilmesinin zor olduğunu belirterek uzatılmış süre için düşük oranların, mülkiyete, varlık balonlarına ve daha fazla gelir eşitsizliğine yol açabileceğini yineledi. Ekonomist, bu yıl ülkedeki enflasyonun ortalama yüzde 2,6’ya gerilediğini, ancak 2021’de petrol ve domuz gribinden kaynaklanan yukarı yönlü baskı ile yüzde 2,9’un üzerine çıktığını görüyor.

Neri, Filipinler enflasyonunun önümüzdeki aylarda BSP’nin yüzde 2 ila 4 hedefi içinde kalacağını, ancak bu görünümde risklerin olduğunu dile getirdi.
Filipinler Kasım Enflasyon
Kaynak: Trading Economics

Önümüzdeki yıl petrol fiyatının varil başına 50 dolara yükselirse bunun Nisan ayında yıllık %200, sonraki aylarda ise yıllık %20 artışa dönüşeceğini söyledi. “Bu arada, sel ve domuz gribi ile ilgili riskler yüksek olmaya devam ediyor ve bizi politika faizi için negatif reel getirilerde tutabilir. Bu gerçekleşirse, ekonominin yıldan yıla GSYİH düşüşleri görmeye devam ettiği bir zamanda BSP’nin oranları yükseltmek zorunda kaldığı bir senaryo görebiliriz.

Bununla birlikte, mali teşvik parasal genişlemeyi tamamlayabilirse, BSP büyümedeki toparlanmada minimum kesinti ile oranları artırabilir ve özellikle güvenilirlikle yapıldığında piyasalardaki zararı sınırlayabilir.”

İşgücü piyasası hakkında Neri, ülkenin işsizlik oranının Ekim 2020’deki yüzde 8,7’den 2021’de işgücünün yüzde 7’sine kademeli olarak düşeceği tahmininde bulundu.

Ekonominin yavaş yavaş yeniden açılmasıyla birlikte yerel talepte beklenen iyileşmeye paralel olarak ithalatın önümüzdeki aylarda daha da toparlanacağını ekledi. Bu arada diğer ülkelerdeki durgunluğun ortasında işçi dövizlerindeki düşüşün -Euro Bölgesi’ndeki çift dip tehdidi gibi- yerel para birimi üzerinde ek baskı uygulayabileceğini söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum