Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Filipinler Enflasyon Oranı Aralık’ta 22 Ayın En Yükseğine Çıktı

Filipinler'de yıllık enflasyon oranı Kasım ayındaki yüzde 3,3'ten Aralık 2020'de yüzde 3,5'e yükseldi. Bu , Şubat 2019'dan bu yana en yüksek okuma oldu.
Filipinler Enflasyon Oranı Aralık’ta 22 Ayın En Yükseğine Çıktı

Filipinler’de yıllık enflasyon oranı Kasım ayındaki yüzde 3,3’ten Aralık 2020’de yüzde 3,5’e yükseldi. Bu, merkez bankasının yüzde 2,4 ila 3,2 hedefinin üzerinde gelirken aynı zamanda Şubat 2019’dan bu yana en yüksek okumaya işaret etti.

Başlıca yukarı yönlü baskı gıda ve alkolsüz içecekler, ulaşım, konut, alkollü içecekler, giyim, mobilya, sağlık, iletişim, eğitim, restoran ve çeşitli mal ile hizmetlerden geldi. Buna karşılık, rekreasyon ve kültür maliyeti daha da düştü.

Filipin İstatistik Kurumu’na göre aylık bazda ise tüketici fiyatları Kasım ayındaki yüzde 1,1’lik artıştan sonra yüzde 0,9 arttı.
Filipinler Enflasyon Oranı Aralık
Kaynak: Trading Economics

Filipinler’in Aralık ayı enflasyon verileri üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti Nicholas Mapa, oranın son zamanlarda tayfun dalgasının ardından gıda enflasyonunun devam etmesiyle %3,5’e yükseldiğini söyledi. Endeks ağırlıklı gıda sepetinden kaynaklanan fiyat baskıları gösterge enflasyonu yükselttiğinden Aralık ayı enflasyonunun Mart 2019’dan bu yana en hızlı seviyede yükseldiğinin üzerini çizen Mapa, piyasa analistlerinin yüzde 3,2, ING’nin ise yüzde 3,4’lük tahminleri olduğunu hatırlattı.

Tarımsal üretimde yakın zamanda yaşanan fırtına hasarının, seçkin sebzelerin fiyatlarının önemli ölçüde artmasına neden olduğunu ve gıda enflasyonunun daha önceki yüzde 4,3’ten yüzde 4,8’e yükseldiğini de aktardı.

Tayfun dizisindeki bozulma ve yıkım, gıda tedarik zincirleri yeniden kurulurken gıda fiyatlarını yükseltmeye yetti.
Filipinler 3Ç20 GSYİH
Kaynak: PSA

Taşımacılık maliyetleri de yüksek akaryakıt fiyatları ve ulaştırma için asgari sağlık standartlarına ilişkin giderlerle gösterge rakama yukarı yönlü baskı uyguladı ve sektör için yüzde 8,3’lük bir enflasyon oranı sağladı. Bu arada, gıda ve ulaşımdan kaynaklanan yukarı yönlü baskıyı dengeleyen deflasyon, devam eden durgunluk nedeniyle rekreasyon ve kültürde (%-0,6) kaydedildi.

Filipinler Merkez Bankası, fiyatlardaki son artışın geçici olacağını ve devam eden salgın nedeniyle merkez bankasının politika duruşunu destekleyici tutmayı hedefleyeceğini belirtti. Bu noktada ING ekonomisti, merkez bankasının 2021 enflasyon tahminini %3,2’ye yükseltmesiyle, BSP’nin yakın zamanda kilit politika faizini ayarlamasını beklemediklerini söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum