Yatırım yapmaya başla!

Filipinler Ekonomisi %16,5’lik Düşüşle Resesyona Girdi

Filipinler ekonomisi ikinci çeyrekte, ilk çeyrekteki yüzde 0,7 düşüşün ardından yüzde 16,5 düşerek teknik resesyona girdi. Detaylar haberimizde;
Filipinler Ekonomisi %16,5’lik Düşüşle Resesyona Girdi

İlk çeyrekte yüzde 0,7 daralarak 1998’in dördüncü çeyreğinden bu yana ilk düşüşünü kaydeden Filipinler ekonomisi, ikinci çeyrekteki düşüşüyle resesyona girdi. Filipin İstatistik Kurumu (PSA) tarafından yapılan açıklamaya göre gayri safi yurtiçi hasıla büyüme oranı, 2020 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16,5 azaldı.

Bu 1981’de seri başladığından bu yana en düşük büyüme olarak kayıtlara geçti. Düşüşe başlıca katkıda bulunanlar; yüzde eksi 21,3 ile imalat, yüzde eksi 33,5 ile inşaat ve yüzde eksi 59,2 ile nakliye ve depolama oldu. Büyük ekonomik sektörler arasında sadece tarım, ormancılık ve balıkçılık yüzde 1,6 büyüme ile artış gösterdi.

Sanayi ve hizmetler ise söz konusu dönemde sırasıyla yüzde 22,9 ve yüzde 15,8 oranında azaldı. Harcama tarafında azalan başlıca kalemler; hanehalkı nihai tüketim harcamaları yüzde 15,5, brüt sermaye oluşumu yüzde 53,5, ihracat yüzde 37, ithalat yüzde 40 oldu. Hükümet nihai tüketim harcamaları ise yüzde 22,1’le pozitif büyüme kaydetti.

PSA, ikinci çeyrek GSYİH büyümesinin mevsimsellikten arındırılmış bazda önceki çeyreğe kıyasla yüzde 15,2 düştüğü bilgisini de verdi.
Filipinler 2Ç20 %16,5'lik Düşüş
Kaynak: PSA

Son GSYİH rakamı, ilk yarıdaki ortalama ekonomik performansı yüzde eksi 8,6’ya çıkardı ki bu hükümetin yüzde eksi 2 ila 3,4 olan 2020 tahmininin altında kaldı. Öte yandan ikinci çeyrekteki yüzde 16,5’lik düşüş, bazı tahminlerden iyi bazılarındansa kötü geldi.

Örneğin Capital Economics, Temmuz sonunda Filipinler GSYİH’si ikinci çeyrekte muhtemelen yüzde 18 düştü yorumuyla gündeme gelmişti. Tahmininde ülkenin uzun süre kilitli kalmasını vurgulayan Capital Economics, Filipinler’in bölgedeki en büyük düşüşlerden birini kaydedeceğini dile getirmişti.

Oxford Economics ise nispeten daha iyimser bir tahminle ortaya çıkarak ikinci çeyrekte yüzde 14,3’lük düşüş olacağını tahmin etmişti.

Filipinler Merkez Bankası Başkanı Benjamin Diokno’nun tahmini ise çok daha günlük güneşli kaldı. Nitekim kendisi Haziran ayında ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının ikinci çeyrekte %5,7 ila %6,7 oranında daralacağını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum