Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler Ekonomisi Yılın Geri Kalanında Pozitif Bölgeye Dönemeyecek

ING, ticaret eğilimlerinin daha zayıf GSYİH’ye işaret ettiğini söylerken IIF, Filipinler ekonomisi için görünümünü düşürdüğünü açıkladı. Detaylar aşağıda;
Filipinler Ekonomisi Yılın Geri Kalanında Pozitif Bölgeye Dönemeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde kaydettiği tarihi düşüşle resesyona giren Filipinler için Covid-19’un yarattığı zorluklar pek hafifleme göstermeden devam ediyor. Ülkenin son verilerini yorumlayan ING de ithalat ve ihracat rakamlarına atıfta bulunduğu notta bu durumu ortaya serdi.

ING Ekonomisti Nicholas Mapa, Ağustos ayında hem gelen hem de giden sevkiyatların çift haneli düşüşler kaydettiğinin üzerini çizdi. Buna göre ihracat yüzde 18,6 oranında gerilerken ithalat ise zayıf dış talep ve cızırdayan iç ekonomi nedeniyle yüzde 22,6 oranında geriledi.

İhracat performansındaki gerileme, temel yarı iletken sektöründeki önemli düşüşle birleşti. Bu arada, sermaye teçhizatı (%27,6), tüketim malları (%24,6) ve akaryakıt (%47,7) için kaydedilen çift haneli daralmalarla ithalat önemli ölçüde düştü.

Hem ihracat hem de ithalata yönelik eğilimler, 2.07 milyar dolarlık bir ticaret açığıyla sonuçlandı ki bu da yılbaşından bu güne toplam açığı 14,6 milyar dolarlık açığa ulaştırdı.
Filipinler Ticaret Dengesi
Kaynak: ING

Rakam, geçen yılın aynı döneminde bildirilen 27.1 milyar dolarlık açıktan çok daha düşük geldi. Filipin ticaret verilerindeki eğilimler, ING’nin yakın vadedeki peso gücü konusundaki görüşünü desteklemeye devam etti.

İthalatta patlama ve bunun ticaret dengesi üzerindeki etkisinin, cari hesaptaki tersine dönmenin ana nedeni olarak etiketlenebileceği kaydedildi. ING’ye göre ticaret açığının daralması çok şiddetli olurken cari hesap fazlası Haziran ayı itibarıyla 5,4 milyar dolara çıktı.

ING bu eğilimlerin yılın geri kalanında devam etmesini ve pesonun değerlenme trendinde kalmasını beklendiğini söyledi. Ayriyeten ING, ikinci çeyrekteki rekor daralmanın ardından Filipinler’in hem üçüncü hem de dördüncü çeyrekte negatif GYSİH büyümesi beklediğini kaydetti.

Filipinler ekonomisi için yeni tahminlerde bulunan bir diğer kurum da Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) oldu.
Filipinler GSYİH
Kaynak: Trading Economics

IIF bu hafta yayımladığı raporunda ülkenin yavaş COVID-19 sınırlama önlemleri nedeniyle Filipinler için 2020 ve 2021 gayri safi yurt içi hasıla tahminlerini düşürdü. “Yavaş ve Eşit Olmayan Bir İyileşme” başlıklı raporunda IIF, Filipinler için son 2020 GSYİH tahmininin yüzde 7,5 daralma olduğunu açıkladı.

Rakamın gerçekleşmesi durumunda bunun savaş sonrası en büyük ekonomik durgunluk olacağı ve hükümetin tahmin ettiği yüzde 4,5-6,6 düşüşü geçeceği belirtildi.

IIF Asya Ekonomisti Yuanliu Hu, Perşembe günü Inquirer’e verdiği demeçte üçüncü çeyrek GSYİH’nin muhtemelen yıllık bazda yüzde 6,5 daraldığını, dördüncü çeyrekte ise yüzde 5,7 küçülme beklendiğini söyledi.

“Ülkede hala kontrol altında olmayan COVID-19 durumu ve Ağustos ayındaki yeni kilitlenme turu nedeniyle (gelecekte daha fazla kilitlenme yaşayabilir) Filipinler için GSYİH tahminini düşürdük. En son verilere göre, ekonomik faaliyette güçlü bir toparlanma görmedik ve hükümetin mali desteği bölgedeki emsallerine kıyasla düşük kalıyor.”

IIF, 2021 için Filipin ekonomisinin yüzde 7’lik bir büyüme ile toparlanmasını beklese de bu önceki yüzde 7,5’lik büyüme tahmininden düşürüldü. Ekonomist Hu, 2021 için daha az pembe olan görünümün de aynı şekilde hükümetin virüsü kontrol altına alma konusunda zorlanmasından kaynaklandığını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu