Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler Ekonomisi 2020’de Tarihin 2. En Büyük Düşüşünü Kaydedecek

Filipinler GSYİH’sinin ikinci çeyrekte yüzde 14,3’lük düşüş bildireceğini tahmin eden Oxford Economics, tam yıl daralmasının %6,9 olacağını belirtti.
Filipinler Ekonomisi 2020’de Tarihin 2. En Büyük Düşüşünü Kaydedecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Şaşırtıcı sayıda enfeksiyon ve ölüm sayısının yanı sıra, koronavirüs hastalığı şu anda dünyanın en uzun kilitlenmesine sahip Filipinler’in ekonomisini alt üst ediyor.

İlk çeyrekte yüzde 0,2 daralan Filipinler için tahmin bildiren Oxford Economics, GSYİH’nin ikinci çeyrekte muhtemelen yüzde 14,3 küçüleceğini öngördü.

Inquirer’ın haberine göre Oxford Economics, ekonominin bölgedeki en sıkı COVID-19 kilitlenmelerinden birinden geçerken Filipinler GSYİH’sinin ikinci çeyrekte yüzde 14,3’lük düşüş yaşadığını tahmin etti.

Filipinler ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,2 daralarak 1998’den bu yana ilk düşüşünü kaydetmişti.
Filipinler 1ç20 Daralma
Kaynak: Philippine Statistics Authority

Oxford Economics’ten Priyanka Kishore tarafından Salı günü Inquirer’a sunulan tahminin, Filipinler’in tam yıl daralmasını yüzde 6,9’a getireceği söylendi. Bu da 1985’teki daralmayla aynı seviyeyi temsil etti. 1985’te ekonomi yüzde 6,9 küçüldüğünde o dönemin Başkan Ferdinand Marcos yönetimi borç kriziyle boğuşuyordu.

Filipinler GSYİH’sindeki en büyük düşüş ise 1984‘te yüzde 7 ile kaydedilmişti. 1 Temmuz’da yayımladığı ekonomik tahmininde Oxford Economics, bu yıl GSYİH’de gördüğü %6,9’luk düşüşün kısıtlama tedbirlerinin hafifletilmesinden sonra ekonomik aktivitedeki toparlanma hızı konusunda daha fazla tedbiri yansıttığını belirtti.

Özel tüketimin, daha yüksek işsizlik, düşen işçi dövizleri ve kötümser tüketici duyarlılığıyla keskin bir şekilde daraldığını aktardı.
Filipinler 23 Temmuz Virüs
Görsel Kaynak: Worldometers

Altyapı projeleri sosyal mesafe önlemleri tarafından bozulurken ve firmalar büyüme planlarını geciktirirken, özel yatırımın zayıfladığını da söyledi. Ancak, daha yüksek sağlık hizmetleri, sosyal güvenlik ve teşvik harcamalarının hükümet harcamalarını artıracağı ve ithalat düştükçe net ihracatın büyümeyi desteklemesi gerektiği eklendi.

Mart ortasından Mayıs’a sıkılaşan karantinanın ekonominin %75’ini durdurduğunu ve ithalat ile ihracatın düştüğünü vurguladı.

Geçen ay ekonominin dörtte üçünün kademeli olarak açılmasına atıfta bulunarak; “Haziran ayından itibaren ihracat performansının ılımlı bir toparlanma kaydetmesi beklenmektedir çünkü ekonomik faaliyet kısıtlamaların hafifletilmesinin ardından iyileşmektedir ancak birçok önemli ihracat pazarında zayıf talep durumu göz önüne alındığında görünüm zayıf kalmaktadır” dedi.

Bu arada alınan son bilgilere göre Filipinler’in vatandaşlar için zorunlu olmayan yabancı seyahat kısıtlamalarını yeniden uyguladığı öğrenildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu