Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler Devlet Başkanı Lüks Araçlara Karşı Açtığı Savaşa Dozerle Girdi!

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, vergisi ödenmeyen lüks araçları dozerle parçalattı. İşte detaylar...
Filipinler Devlet Başkanı Lüks Araçlara Karşı Açtığı Savaşa Dozerle Girdi!
Yorum

Ülkeler için vergiler toplanması zorunlu ve bir toplumun her alanda kamu hizmetlerinin devam edebilmesi için bu paraya ihtiyacı vardır. Niye bilinmez ancak bazı ülkelerde zengin kesimden bazı vergiler alınmıyor veya kolaylıklar sağlanıyor. Tabi Filipinler için bu geçerli değil gibi gözüküyor. Şu anda resmen Başkan Rodrigo Duterte vergisi ödenmeyen lüks araçları parçalatarak, hurdaya çıkarttırıyor.

Görüntüler oldukça içler acısı. Premium sınıfların en gözlerinden Mercedes S Klass, BMW 7 Serisi, Audi A8 vb. fiyatları yüzbinlerce doları bulan lüks araçlar paletli dozerin altında son nefeslerini vermişler.

Filipinler’de vergi kaçakçılığına kesinlikle acınmadığının sanırım en büyük kanıtı budur.

Filipinler Devlet Baskani Luks Araclara Karsi Dozerli Savas Vergisiz Otomobiller

Başkan Duterte’nin geçmiş zamanda uyuşturucaya karşı verdiği mücadele ile de gündeme gelmişti. Hatta bir söyleminde; “Uyuşturucu işiyle oğlum da uğraşırsa onuda vururum.” gibi iddialı açıklamalarda bulunmuştu.

Farklı yollardan bu ceza verilebilir miydi akla o soru geliyor!

Filipinler Devlet Baskani Luks Araclara Karsi Dozerli Savas Yuzlerce Hurda Luks Arac

Düşündüğümüzde bize en mantıklı gelen tabi ki açık artırma usulü ile satılarak ülkenin vergi sistemine tekrara bağlanması. Bu şekilde hurdaya çıkarak, hiç bir parçası kullanma imkanı olmuyor. Veya geri dönüşüm seçeneği de olabiliyor.

İkinci el olarak göreceğimiz bazı araçların değerleri 115 bin doları buluyor.

Filipinler Devlet Baskani Luks Araclara Karsi Dozerli Savas Milyon Dolar

Dozerin hışmına uğrayanların içerisinde klasik araçlar da var. Mesela gözümüze çarpanlardan birisi; Carlex Dizayn’nın da ele aldığı XJ Serisi.

Geçtiğimiz yıl Filipinler’de 3 milyon dolarlık kaçak araç ele geçirilmiş.

Filipinler Devlet Baskani Luks Araclara Karsi Dozerli Savas Vergileri Odenmemis Arabalar

Filipinler Gümrük Büro Amirliği 2017 yılı içerisinde kaçak malların dışında 3 milyon dolarlık vergisi ödenmeyen kaçak araca el koyulmuş.

Duterte, “”Burada vergi kaçırmaya çalışmayın, bu işe yaramaz, asla başarılı olamayacaksınız. Bunları hurdacılara verin. Onların böyle arabaları olmaz ama bunlardan bir şeyler yapılabilir, oyuncak yaparlar.” şeklinde konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu