Yatırım yapmaya başla!

Filipinler Devlet Başkanı Lüks Araçlara Karşı Açtığı Savaşa Dozerle Girdi!

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, vergisi ödenmeyen lüks araçları dozerle parçalattı. İşte detaylar...
Filipinler Devlet Başkanı Lüks Araçlara Karşı Açtığı Savaşa Dozerle Girdi!

Ülkeler için vergiler toplanması zorunlu ve bir toplumun her alanda kamu hizmetlerinin devam edebilmesi için bu paraya ihtiyacı vardır. Niye bilinmez ancak bazı ülkelerde zengin kesimden bazı vergiler alınmıyor veya kolaylıklar sağlanıyor. Tabi Filipinler için bu geçerli değil gibi gözüküyor. Şu anda resmen Başkan Rodrigo Duterte vergisi ödenmeyen lüks araçları parçalatarak, hurdaya çıkarttırıyor.

Görüntüler oldukça içler acısı. Premium sınıfların en gözlerinden Mercedes S Klass, BMW 7 Serisi, Audi A8 vb. fiyatları yüzbinlerce doları bulan lüks araçlar paletli dozerin altında son nefeslerini vermişler.

Filipinler’de vergi kaçakçılığına kesinlikle acınmadığının sanırım en büyük kanıtı budur.

Başkan Duterte’nin geçmiş zamanda uyuşturucaya karşı verdiği mücadele ile de gündeme gelmişti. Hatta bir söyleminde; “Uyuşturucu işiyle oğlum da uğraşırsa onuda vururum.” gibi iddialı açıklamalarda bulunmuştu.

Farklı yollardan bu ceza verilebilir miydi akla o soru geliyor!

Düşündüğümüzde bize en mantıklı gelen tabi ki açık artırma usulü ile satılarak ülkenin vergi sistemine tekrara bağlanması. Bu şekilde hurdaya çıkarak, hiç bir parçası kullanma imkanı olmuyor. Veya geri dönüşüm seçeneği de olabiliyor.

İkinci el olarak göreceğimiz bazı araçların değerleri 115 bin doları buluyor.

Dozerin hışmına uğrayanların içerisinde klasik araçlar da var. Mesela gözümüze çarpanlardan birisi; Carlex Dizayn’nın da ele aldığı XJ Serisi.

Geçtiğimiz yıl Filipinler’de 3 milyon dolarlık kaçak araç ele geçirilmiş.

Filipinler Gümrük Büro Amirliği 2017 yılı içerisinde kaçak malların dışında 3 milyon dolarlık vergisi ödenmeyen kaçak araca el koyulmuş.

Duterte, “”Burada vergi kaçırmaya çalışmayın, bu işe yaramaz, asla başarılı olamayacaksınız. Bunları hurdacılara verin. Onların böyle arabaları olmaz ama bunlardan bir şeyler yapılabilir, oyuncak yaparlar.” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum