Yatırım yapmaya başla!

Asya Krizinden Sonra İlk Daralmasına İlerleyen Filipinler, AIIB ile Kredi Anlaşması İmzaladı

Dünya Bankası’nın 2020’de yüzde 1,9 daralmasını beklediği Filipinler, AIIB ile 750 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. Detaylar aşağıda;
Asya Krizinden Sonra İlk Daralmasına İlerleyen Filipinler, AIIB ile Kredi Anlaşması İmzaladı

Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nu yayımlayan Dünya Bankası’nın 2020’de yüzde 1,9’luk daralma öngördüğü Filipinler, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile anlaşma imzaladı. Buna göre ülkenin çok taraflı kredi veren ile 750 milyon ABD dolarlık bir krediyi genişletmek için anlaştığı belirtildi.

Filipin Maliye Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada krediyi viral iletimi yavaşlatmak amacıyla gereken fonları artırmak, büyümeyi hızlandırmak ve istihdam yaratmak için ekonomik bir iyileşme planı tasarımı uygulamak için kullanmayı planladığını bildirdi.

Inquirer Business, Filipinler’in Covid yanıtını finanse etmek için temin ettiği krediler ve yardımların AIIB’nin 750 milyon dolarlık kredisinin ardından 6,508 milyar dolara ulaştığını yazdı.

Filipinler Maliye Bakanı Carlos G. Dominguez, şöyle açıklamada bulundu:

Filipinler Maliye Bakanı AçıklamaAIIB Başkan Yardımcısı DJ Pandian; “Çabalarımızın odak noktası, hükümetin salgının yol açtığı acil sağlık ve ekonomik zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olmaktır. AIIB’nin desteği, ekonomik dayanıklılığın geliştirilmesine ve hızlı toparlanmanın sağlanmasına katkıda bulunacaktır.” dedi.

Ayrıca Filipinler Maliye Bakanlığı, üç yıllık ödemesiz dönem dahil olmak üzere 12 yıllık vadeye sahip kredinin tam ödenmesinin Haziran içinde yapılmasını beklediğini dile getirdi.

Bu arada Dünya Bankası’nın yeni projeksiyonlarına göre Filipin ekonomisinin bu yıl yüzde 1,9 oranında daralacağı öngörüldü.
Filipinler Dünya Bankası %1,9 Daralma
Kaynak: World Bank

Dünya Bankası ekonomisti Rong Qian, bir basın açıklamasında bunun Asya finansal krizinden bu yana GSYİH’deki ilk yıllık düşüş olacağını söyledi. Ancak GSYİH’nin ekonominin Mart ayı ortasında durmasına neden olan sıkı karantina önlemlerini takiben ekonomik faaliyetin devam etmesi nedeniyle 2021’de toparlanacağını da ekledi.

Salgın öncesinde Dünya Bankası Filipinler GSYİH’sinin 2020’de en güçlü ülkeler arasında yer almaya hazırlandığını söylemişti. Benzer şekilde EIU, Filipinlerin önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasına gireceğini öngörmüştü.

Filipinler Asya Krizinden Sonra İlk Daralmasına İlerliyor
KAYNAK: WORLD BANK

Bununla birlikte Dünya Bankası, Filipinler’in bölgesel akranlarına göre daha iyi performans göstereceğine işaret etti. Nitekim Vietnam için yüzde 7, Endonezya için yüzde 5, Malezya için yüzde 4,3 ve Tayland için yüzde 3,4’lük tahminler geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum