Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Filipinler Ekonomisi 2Ç20’de %10’la Sert Daralacak

Deutsche Bank, ilk çeyrekte yüzde 0,2 daralan Filipinler'in Nisan-Haziran döneminde yüzde 11 düşeceğini tahmin etti. Detaylar aşağıda;
Filipinler Ekonomisi 2Ç20’de %10’la Sert Daralacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Deutsche Bank, Filipin ekonomisinin, ülkenin farklı bölgelerinde uygulanan Covid-19 kilitlenmeleri nedeniyle yılın ikinci çeyreğindeki gerilemesinin muhtemelen daha da kötüleştiği konusunda uyardı.

Nisan-Haziran döneminde gayri safi yurtiçi hasılada yüzde 10’lik düşüş tahmin eden Alman borç veren, ilk çeyrekteki yüzde 0,2’lik düşüş tahmininden çok daha kötü daralmaya işaret etti.

Deutsche Bank raporunda, ekonominin temel olarak iki aydır kapalı olduğunu vurgulayarak ikinci çeyrek için ortaya çıkan verilerin, hükümetin virüse karşı mücadelesinde ekonomiyi ne kadar etkili bir şekilde kapattığını gösterdiğini belirtti.

Buna göre banka Filipin ekonomisinin ikinci çeyrekte yaygın kısıtlamalardan dolayı yüzde 10 oranında daralmasını beklediğini açıkladı.

Raporda, sanayi üretiminin Nisan ayında, Mart’taki yüzde 112lik düşüşün ardından aylık yüzde 54 gerileyerek 20 yılın en düşük seviyesini kaydettiği söylendi. İhracatın da yüzde 51 düşerek, Mart’taki düşüşü ikiye katladığının üzeri çizildi. İthalatın daha da zayıflayıp yüzde 65 düşerek beş yıl içinde dış ticaret açığını en düşük seviyeye çıkardığı eklendi.

Deutsche Bank, “Tüketimin normalleşmesi muhtemelen üç veya dört ay sürecek, bu, Covid öncesi faaliyet seviyelerine geri dönüş anlamına gelmiyor ancak buna yakın bir şey demek” dedi.

Tahmini 2.6 milyon çalışan ve 33.041 kapalı firma nedeniyle kaybedilen gelirin, talep üzerinde kalıcı bir direnç oluşturacağı da vurgulandı.
Filipin İlk Çeyrek Daraldı
Kaynak: Philippine Statistics Authority

İlk çeyrekte yüzde 0,2 daralan Filipinler için dile getirdiği olumsuz gerçeklerin yanında Deutsche Bank, sürpriz bir olumlu riski Filipinler’in bölgesel elektronik tedarik zincirindeki rolü olarak gösterdi.

“Teknoloji döngüsü en azından şimdiye kadar bu krizden kurtulmuş gibi görünüyor ve Filipinler’in bu sektöre bağımlılığı, ihracatta diğer ekonomilere göre daha güçlü bir toparlanma sağlamasına yardımcı olabilir” ifadeleriyle de durumu açıkladı.

Ayrıca ulusal hükümetin Covid-19’a karşı dört sütunlu stratejisinin, kriz sırasında hanehalkı ve küçük firmaların desteklenmesine kesinlikle yardımcı olacağını belirtti. Hükümet şu ana kadar strateji için 1,74 trilyon Filipin pezosu veya GSYİH’sinin yüzde 9,1’ini belirlemişti.

Para politikası açısından ise Deutsche Bank, Filipinler Merkez Bankası’nın faizleri daha da düşürmesi için hala yer olduğunu bildirdi. Bu yılın Şubat ayından bu yana gösterge faiz oranlarını toplam 125 baz puan düşüren BSP’nin Haziran ve Ağustos politika toplantılarında iki indirim daha yapmasını beklediklerini ekledi.

Öte yandan Asya için 2020’de sadece yüzde 0,1 büyüme öngören ADB, Filipinler ekonomisi için 2020 ve 2021 GSYİH tahminlerini yüzde 2,2 ve yüzde 2,4 büyüme olarak açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu