Yatırım yapmaya başla!

Filipinler 2020’li Yıllarda En Hızlı Büyüyen Ekonomiler Arasında Yer Alacak

EIU, Filipinlerin önümüzdeki 10 yıl içinde dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yera alacağını söyledi.
Filipinler 2020’li Yıllarda En Hızlı Büyüyen Ekonomiler Arasında Yer Alacak

Economist Intelligence Unit (EIU) tahminlerine göre Filipinler, önümüzdeki 10 yıl içinde kısmen en etkili notalarından demografisi ve eğitimli iş gücü nedeniyle dünyanın en umut verici ekonomileri arasında yer alacak.

EIU’nun küresel baş ekonomisti ve Asya genel müdürü olan Simon Baptist, “Gelecek on yıl” başlıklı 19 Aralık tarihli raporunda, gelecek 10 yıl içinde dünyanın yavaşlayan Çin’e alışması gerekeceğini söyledi. Ayrıca küresel büyümenin 2010’lardakine kıyasla yarı yarıya hızlı olmasını beklediğini bildirdi.

2020’lerde en hızlı büyüyecek ülkelerin, Nijerya hariç Afrika, Bangladeş, Kenya ve Filipinler’le birlikte Asya’da olacağını öngördü. Inquirer’im sorusuna yanıt olarak Baptist bir sosyal medya gönderisinde, Filipinler’in güçlü ekonomik büyümesinin devamı için işaretleri; doğal afet savunmasızlığını azaltan kentleşme, politik istikrar, İngilizce becerileri, ticaret açıklığı ve nüfus artışı olarak belirledi.

2020’lerde Yaşlanan Nüfuslar Küresel Bir Endişe Olacak

2020’lerde Yaşlanan Nüfuslar Küresel Bir Endişe Olacak2020’lerde yaşlanan nüfusların küresel bir endişe olacağını dile getiren Baptist, şöyle konuştu: “Bir yandan bu, Japonya, İtalya ve Portekiz gibi nüfusu yaşlanan ve en hızlı düşüş yaşayan ekonomiler için sıfıra yakın büyüme anlamına gelecektir. Ancak Şili, Rusya ve Tayland gibi gelişmekte olan pazarlarda da para birimlerini ve yaşlı bakımı ihtiyaçlarını güçlendirmek gibi zorluklara neden olacak.”

Buna karşılık Filipinler’in nispeten genç bir nüfusa sahip olduğu vurgulandı. Geçen hafta, Maliye Bakanı Carlos Dominguez de ülke popülasyonuna ilişkin şu açıklamada bulunmuştu:

“Asya’daki bazı daha olgun ekonomilerin nüfusu yaşlanmaya başlarken, biz milyonlarca genç Filipinlinin iş gücüne katılmasını dört gözle bekliyoruz. Onlara yatırım yapmalı ve küresel olarak rekabetçi olmalarını sağlamalıyız.”

Filipin Büyümesi için İki Risk Var

Filipin Büyümesi için İki Risk VarAncak Baptist, iki gelişmenin sağlam Filipin büyümesi için risk oluşturduğunu söyleyerek bunları iş süreçlerinde dış kaynak kullanımı (BPO) sektöründe otomasyon ve iklim değişikliği olarak belirledi. Kasım ayında yayınlanan bir raporda Dünya Bankası, teknolojinin ülkeye gelişen bir BPO sektörü kazandırırken otomasyonla onu ülkeden alabileceği konusunda uyarmıştı.

BPO endüstrisinin, yurt dışında yaşayan ve çalışan Filipinlerden gelen para havalelerinden sonra ülkenin en büyük dolar kazananı olduğu ancak dördüncü sanayi devriminin, insanların yaptığı işleri ortadan kaldırabileceği vurgulandı. Dünya Bankası, raporunda Filipinlere ilişkin şu değerlendirmeyi yapmıştı:

“Robot teknolojisi ve yapay zeka alanındaki gelişmeler, birçok işin ortadan kalkabileceği konusunda küresel korkulara neden oldu ve iki çalışma Filipinler’deki işlerin yarısının otomasyon için yüksek risk altında olduğunu iddia ediyor. Ancak gelişmiş dünyada görülen orta beceri işlerinin azalması Filipinler’de gerçekleşmiyor ve ülkenin düşük ücret seviyesi, teknolojinin emek yerine geçme hızını yavaşlatacaktır. Ülkenin dijital altyapısını ve işçi becerilerini geliştirmeye yönelik politikaları, teknolojinin işlerin yerini almasından ziyade işleri sağlamasına yarayabilir.”

Ayrıca küresel ısınmanın, uyum sağlama çabalarının yokluğunda ekonomiyi uzun vadede harap etmekle tehdit ettiğini eklemişti.

İklim Değişikliği Filipinler için En Büyük Riskler Arasında

İklim Değişikliği Filipinler için En Büyük Riskler ArasındaDünya Bankası, Filipinler’in doğal tehlikelere yüksek oranda maruz kalmasının, ekonomik büyüme ve içerme için temel tehdit oluşturduğunu da belirtti. Nihayetinde doğal afetler ekonomi için büyük maliyetler üretmektedir ki bu maliyetler yoksullar ve savunmasızlar tarafından orantısız bir şekilde taşınmaktadır.

Dünya Bankası bu gerçeğe dikkat çekerek etki azaltma ve adaptasyon önlemlerinin yokluğunda, iklim değişikliğinin sayısız felaket ve çevresel riskleri hızlandırarak ekonomik büyüme ve refah üzerinde büyük etkileri olabileceğini öngördü.

“Uzun vadede, iklim değişikliği Filipinlilerin refahı için en büyük tehdidi oluşturuyor. Kötümser bir projeksiyon altında, iklim değişikliği yaklaşık 2075 yılına kadar ülkedeki tüm ekonomik büyümeyi sona erdirebilir ve orta sınıf Filipinliler asla küresel orta sınıfa katılamazlar.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum