Yatırım yapmaya başla!

Filipin Pezosu, Verim Avına Çıkan Yatırımcılarla 2019’da Yüzde 4 Arttı

Filipin pezosu, yatırımcıların verim aradığı düşük fazili bir oranda cazip bir seçenek olarak görülerek yükseldi.
Filipin Pezosu, Verim Avına Çıkan Yatırımcılarla 2019’da Yüzde 4 Arttı

Yatırımcıların verim aradığı düşük oranlı bir ortam, bu yıl hem piyasalar hem de dövizler için yön belirleyici oldu. Filipin pezosu ise bu ortamda cazip seçeneklerden biri olarak görüldü. Güneydoğu Asya ülkesindeki verim, bölgesel benzerlerine göre yüksek kalırken, Filipin pezosuna da destek verdi.

Filipin para birimi, bu yıl dolar karşısında güçlü kazanımlar elde etti. Bunda, daraltıcı bir ticaret açığı gibi komşularını geride bırakan ekonomisi önemli bir faktör oldu.

Filipin pezosu, bu yılın başından bu zamana kadar dolar karşısında yüzde 3,8 oranında artarken, 2018’in ortasından bu yana yüzde 5’ten fazla artış kaydetti.

Oran İndirimlerine Rağmen Verim Yüksek Kalıyor

Oran İndirimlerine Rağmen Verim Yüksek KalıyorHollanda bankası ING’nin kıdemli ekonomisti Nicholas Mapa, geçen yıl ülkenin merkez bankası enflasyonu yavaşlatmaya karşı mücadele amacıyla aşırı agresif bir artış gösterdiğini belirtti. Mapa bunun, yatırımcıları çeken gelirlerin artmasına yol açtığına dikkat çekti.

Ülkenin merkez bankasına atıfta bulunan Mapa, “Mali akışlar Filipin pezosu için çok faydalı oldu. Çünkü gerçek getiriler yabancı oyuncuları çekti. Bangko Sentral ng Pilipinas, bölgede halen göreceli olarak yüksek olan politika oranları ile bu durum, Filipin pazarlarına yabancı para çekerek, pezonun desteklenmesine yardımcı oldu,” ifadelerini kullandı.

Filipin’in merkez bankası, 2018 yılında beş kez oranlarını yükselttikten sonra bu yıl üç kez gösterge oranını düşürerek yüzde 4’e çekti. Oran indirimlerine rağmen Filipinler’deki 10 yıllık tahvil getirisi, bölgedeki en yüksek oranlarda kaldı. Şubat ayındaki yüzde 6,38 seviyesi, Ekim ayında yüzde 7,95’e yükseldikten sonra Cuma günü yüzde 4,61’e geriledi.

Bu, düşük risk priminin bir yansıması olsa da Singapur’daki mevcut yüzde 1,80, Malezya’daki yüzde 3,48 ve Tayland’da yüzde 1,66 oranları ile karşılaştırılıyor. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları daha düşük faiz oranları uygularken, Avrupa bile negatif bölgede bu işleme uyum sağlıyorç

Filipinler’de Esnek Büyüme

Filipinler'de Esnek BüyümeAnalistler, Filipinler’in ayrıca Asya’da birçok ekonomiye zarar veren ABD-Çin ticaret savaşının etkilerine karşı nispeten dirençli olduğunu belirtti. Filipinler ekonomisi üçüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdü ve yıllık bazda yüzde 6,2 artış kaydetti. Reuters’ın anketine katılan analistler ise ülkenin yüzde 6 oranında büyümesini tahmin etmişti.

FXTM pazar analisti Han Tan, “PHP, Filipinler’in küresel ticaret gerilimlerinden nispeten izole edilmiş olması nedeniyle arabelleğe bürünmüş, ihracatın 2018’de GSYİH’in yüzde 31,7’sini oluşturduğu göz önüne alındığında, Malezya ve Singapur gibi bölgesel emsallere göre oldukça düşük,” ifadelerini kullandı.

Analistlere göre daralan bir ticaret açığı bu yüzden pezoyu destekledi. Bir ülke; ithal ettiği malların, hizmetlerin ve yatırımların toplam değeri, ihraç ettiği toplam değeri aştığında açıkla karşı karşıya kalacaktır.

Bir rapora göre ANZ Research ayrıca Filipinler’den gelen ve Çin’den gelen ziyaretçilerin önderliğinde artan sayıda turist geldiğine dikkat çekti. ANZ, Çinli turistlerin sayısının bölgedeki diğer ülkelere göre çok daha küçük olduğunu ve bu nedenle daha da büyümek için yer açtığını belirtti.

ANZ raporunda, “Yüksek turizm gelirleri ılımlı olsa bile cari işlemler açığını hafifletmelidir,” ifadelerine yer verildi. Tipik olarak daha pozitif bir cari hesap bakiyesi, bir ülkenin para birimlerini destekler. Çünkü milletin yabancı para birimlerine daha az bağımlı olduğu anlamına gelir.

Filipin pezosu için yılın geri kalanında daha da üst sıralarda olabileceği yorumları geliyor. FXTM’den Tan, “Mevsimlik yıl sonu havale girişleri, daha yumuşak dolar ortamı ile birlikte pezonun 2020’ye kadar yükselmesine yardımcı olacaktır,” dedi. Yurt dışında çalışan Filipinliler tarafından gönderilen paraya atıfta bulunarak, yıl sonu boyunca genellikle sıkıntı yaşattığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum