Yatırım yapmaya başla!

3 Dakikada Efsanevi FIFA Serisinin 13 Yıllık Değişimine Tanıklık Edin!Tamı tamına 13 yıllık bir efsane olan, EA Sports imzalı FIFA video oyun serisinin 1994 yılından itibaren gerçekleşen evrimini anlatan ve Joga Bonito tarafından derlenen 3 dakikalık video ile sizlerle buluşturuyoruz.

Her şey 1980’li yıllara damgalarını vuran Sensible Soccer, Kick Off ve Matchday Soccer gibi futbol oyunları ile başladı. Sonrasında ise FIFA’dan lisans alan EA şirketi, yıllara meydan okuyacak bir efsanesinin temellerini atmaya karar verdi.

Önce 1993 yılının sonlarında FIFA International Soccer 1994 oyunu piyasaya sürüldü. Sadece kuşbakışı ve kenar bakış açısıyla oynanabilen FIFA 94, kısa sürede oldukça büyük bir hayran kitlesine ulaşmayı başardı.

80’lere damga vuran 3 efsanenin harmanından oluşan bu oyunun tuttuğunu gören EA, FIFA 95 ile kulüp takımlarını da seriye dahil etti. İlk defa FIFPro lisansına sahip olan FIFA 96’da ise ilk kez gerçek futbolcu isimleri yer almaya başladı.

Aslında FIFA 96’nın piyasaya sürülüşü, belki de serinin dönüm noktalarından bir tanesiydi. Çünkü PlayStation, bilgisayar ve Sega Saturn gibi çeşitli konsollarda “Virtual Staduium” motoru sayesinde 3D oyuncular ve 2D stadyumlar karşımıza çıkmaya başladı.

FIFA 97 ve FIFA 98: Road to World Cup oyunlarının ise mouse modu ile piyasaya sürülmeleri serinin talihini değiştiren bir diğer etken olmuştu. Ayrıca önceki oyunlara göre daha gelişmiş grafiklerin, Fransa’da yapılan Dünya Kupası elemelerinin, bütün milli takımların ve ilk lisanslı turnuva modunun da dahil edilmesi FIFA serisini efsaneleştirmeyi başarmıştı.

Fakat seri FIFA 2000’den sonra adeta gerileme dönemine girdi. Yeni çıkan oyunlarda sadece küçük değişiklikler ve güncellemeler yapılıyor, Konami imzalı Winning Eleven adeta oyunseverlerin yeni efsanesi haline geliyordu.

Akabinde piyasaya sürülen Pro Evolution Soccer (PES) serisi ise FIFA için tehlike çanlarının daha da sert çalmasına neden oluyordu. Ancak EA ile benzer hataya düşen Konami, PES 13 ile adeta kendi ayağına sıkmıştı. Elbette ki bu durum FIFA serisinin yeniden dirilebilmesi için bulunması zor bir fırsattı.

FIFA 14 ve FIFA 15 oyunları, efsanenin yeniden dirilişinin habercisiydi. FIFA 16 ile gelen yenilikler, fazlasıyla gelişen grafikler ve gerçeklik algısı FIFA’nın yeniden doğuşunu simgeliyorlardı. 2016 yılının Eylül’ünde ise FIFA 17 son darbeyi vurdu.

Fakat PES 17’de birçok oyuncunun gözünde, oldukça başarılıydı. Şimdi ise 29 Eylül 2017 tarihinde çıkacak FIFA 18’in ve 12 Eylül 2017’de piyasaya sürülecek PES 18’in büyük kapışmasına şahitlik edeceğiz. Peki, bu iki efsane içerisinde sizin favoriniz hangisi? PES mi yoksa FIFA mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum