Yatırım yapmaya başla!

Fidye Yazılımı Saldırıları 2019 Yılında Rekor Seviyeye Ulaştı

Yapılan araştırmalar fidye yazılımı temelli saldırılarda 2019 yılında rekor kırıldığını ortaya koydu.
Fidye Yazılımı Saldırıları 2019 Yılında Rekor Seviyeye Ulaştı

İnternetin ve akıllı telefon kullanımının hızla artması yeni nesil ürün ve servislerin buralarda inşa edilmesini sağlıyor. Milyonlarca insanın buluşma noktası olan bu platformlar için güvenlik her geçen gün daha önemli hale geliyor. Şirketler kullanıcılarının güvenliğini sağlamak adına yeni önlemler almaya devam ediyor.

Ancak tam anlamıyla başarı elde ettiklerini söylemek mümkün görünmüyor. Hackerların son dönemde özellikl fidye virüsü adı verilen saldırılara ağırlık verdiği ifade ediliyor. Bu saldırılar bulaştıkları bilgisayarda dosyaları adeta kilitliyor.

Şifreleme mantığına dayalı fidye virüsleri hedef aldıkları dosyaları şifre ile kapatıyor ve kullanıcının erişemeyeceği bir hale sokuyor. Yazılım kilitlerin açılması için kullanıcıların para ödemesini istiyor. Bu yolla milyonlarca kişinin mağdur olduğu belirtiliyor. Araştırmalar 2019 yılında bu saldırılarda rekor seviyede artış olduğunu gösteriyor.

Fidye Saldırıları Artıyor

Fidye Saldırıları Artıyor

Siber korsanlar kamu kurumlarındaki özel verilere bu şekilde erişim sağlıyor ve karşılığında kişilerden para talep ediyor. Para takibinin sağlanamaması için hackerlar ödemenin Bitcoin ile yapılmasını istiyor. Bu ödemenin yapılmaması halinde şifrelenen dosyaların silineceği tehdidi yapılıyor. Konuyla ilgili McAfee’nin baş sorumlusu Steve Gorbman kullanıcıları uyardı ve “Akıllı ve internete bağlı olan her şey tehlikeye atılabilir ve fidye istenmek için kilitlenebilir.” diye konuştu.

Araştırmalar geçtiğimiz yılın Ekim ayı itibarıyla ABD hükümetinde etki yaratan 81 fidye yazılımı olduğunu gösteriyor. Hatta Florida Riviera Plajı’nın şifre çözmek için 600 bin dolar ödeme yaptığı belirtiliyor. Florida bölgesinde bulunan Lake City ise dosyalarına yeniden erişim sağlamak için 500 bin dolar değerinde Bitcoin ödemesi yapmak durumunda kaldı. Üstelik kamu kurumlarına yapılan saldırıların tüm saldırılara oranının sadece yüzde 10 olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla fidye virüslerinin her kesim için tehdit oluşturduğu görülüyor.

FBI’a Göre Olay Ciddi

FBI’a Göre Olay Ciddi

ABD’nin kolluk kuvveti Federal Araştırma Bürosu (FBI) saldırıların hedef alınan kişilere yüksek maliyet çıkardığını ve siber suç sorunları arasında başı çektiğini belirtiyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan FBI siber şefi Herbert Stapleton, “Fidye virüsleri için ödenen paraların yanında, bu saldırıları düzenleyenleri yakalamak için ayrılan mesai de oldukça maliyetli. Fidye yazılımları kesinlikle şu anda karşılaştığımız en ciddi siber suç sorunlarından birisi.” değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlar fidye virüsü ile kilitlenen dosyalar için yapılan ödemelerin, kilidi açacağının garanti olmadığını söylüyor. Yine de pek çok kişinin önemli verilerine ulaşmak için bu ödemeleri yapmak durumunda kaldığı belirtiliyor. Kullanıcılara yapılan başlıca uyarılar arasında antivirüs kullanımı öneriliyor. Ayrıca kullanılan yazılımların korsan olmamasına ve orijinal lisanslı olması gerektiğinin altı çiziliyor. Kullanılan işletim sistemlerinin de her zaman güncel tutulması gerekiyor.

Korsan adı altında indirilen her türlü yazılımın kullanıcı verileri için risk oluşturduğu ifade ediliyor. İntenet ortamında kaynağı bilinmeyen linklere tıklanmaması gerektiğini belirten güvenlik uzmanları, mobil cihazlara indirilecek olan uygulamalarda da dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Tanınmayan kişilerden gelen e-postaların açılmaması öneriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum