Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fidan’dan Tahıl Koridoru Açıklaması: BM Yeni Öneri Paketi Hazırladı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
Fidan’dan Tahıl Koridoru Açıklaması: BM Yeni Öneri Paketi Hazırladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi ve sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Fidan’ın gündeminde tahıl koridoru konusu vardı ve Türkiye’nin katkıları ile Birleşmiş Milletler’in yeni bir öneri paketi hazırladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki dostluğun iki ülkenin ilişkilerini belirlemede önemli rol oynadığını belirten Fidan, “Bugün de gerek ikili gerek bölgesel konularda hayli yoğun istişarelerde bulunduk. Karadeniz girişiminin canlandırılması gündemimizin üst sıralarında yer aldı.” açıklamasında bulundu.

Fidan: Rusya’nın Talepleri Karşılanmalı

Girişimin hem küresel gıda güvenliği hem de Karadeniz bölgesinin istikrarı açısından kritik rolünü vurguladıklarını belirten Fidan, “Rusya’nın kendi tahıl ve gübresinin kesintisiz ihracına ilişkin talepleri var. Bunların karşılanmasının önemini teyit ettik. Ülkemizin yoğun çaba ve katkılarıyla BM yeni bir öneri paketi hazırladı.” diye konuştu.

Bakan Fidan, Türkiye’nin tahıl anlaşmasının yeniden hayata geçmesi için yoğun bir çaba gösterdiğini belirterek, Birleşmiş Milletler’in de şu anda yoğun bir faaliyeti olduğunu söyledi.

Rusya’nın pozisyonunu ve taleplerini daha iyi anlamaya ve karşılamaya çalışan bir süreç olduğunu vurgulayan Fidan, “Daha önceki süreçte ilk uygulama döneminde ortaya çıkan aksaklıkların ve alınan derslerin bu dönemde tekrar etmemesi için neler yapabiliriz, daha kalıcı bir tahıl anlaşması nasıl devreye girebilir, bununla ilgili yürütülen çalışmalar var.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Fidan sözlerini “Liderlerimiz Sayın Erdoğan ve Sayın Putin bir araya geldiğinde bu konuya daha stratejik çerçevede muhakkak bir bakışta bulunacaklardır. Biz bugün konunun teknik detaylarına biraz daha girerek liderlerimize sunacağımız brifingin ön hazırlığını yapmış olduk.” ifadeleri ile tamamladı.

Çalışmaların devam edeceğini kaydeden Fidan, anlaşmanın dünya gıda güvenliği ile Karadeniz’in istikrarı ve barışı için çok önemli olduğunu belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın