Yatırım yapmaya başla!

Fiat’ın Yüksek Yatırımlı Projesi Egea Üretimi Başladı

Fiat’ın Yüksek Yatırımlı Projesi Egea Üretimi Başladı

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç tarafından “Akıllı Bir Proje” olarak nitelendirilen Fiat Egea’nın üretimine başlandı. İlk Egea, Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretildi ve törenle banttan indirildi.

Fiat Egea projesinde oldukça heyecanlı olduğunu ve mutluluk duyduğunu belirten Mustafa Koç, açılışta yaptığı konuşmada bir yıl önce Doblo’nun Amerika’ya ihracatı için bir araya geldiklerini ve Türkiye’nin büyümesi için yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.

Yeni modellere yaptıkları yatırımların 1,5 milyar doları geçtiğini belirten Koç, sözlerine şöyle devam etti; “Sanayi projelerinin iç pazarın yanı sıra, ihracata yönelik geliştirilmesi, bunlarla birlikte ilave istihdam da yaratması gerekiyor. Bugün de bu modele örnek niteliğinde olan Türkiye’nin en büyük sanayi yatırımlarından biri için buradayız. Ortağımız Fiat Chrysler ile birlikte geliştirdiğimiz Egea projesinin ilk model üretimine birlikte başlatacağız,” dedi.

Mustafa Koç projeyi akıllı bir proje olarak değerlendirmesini ise çok fazla araştırma yapılarak, Türkiye’nin beklentilerine uygun ve geniş bir kitlenin ulaşabileceği özellikte üretilen bir otomobil olmasına bağladı.
İç ve dış tasarımıyla oldukça başarılı, geniş bir iç hacme sahip olan aracın isminde Ege Denizi’nden ilham alınmış.

Koç, Egea projesinin Tofaş mühendisliğinin ve işçiliğinin küresel arenadaki başarısı olduğunu ifade etti. Tofaş’ın örnek bir oyuncu, aynı zamanda Fiat Chrysler dünyasında örnek gösterilen bir fabrika durumunda olduğunu da sözlerine ekledi.

Egea üretiminin başlamasının Tofaş tarihinde yeni bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, projenin yarım asırlık tecrübelerinin bir eseri olduğunu ifade etti. Egea’nın üretim süreci hakkında bilgi veren Eroldu, şu konulara değindi;

“Egea, başından sonuna Tofaş imzası taşıyan bir proje olarak şirket tarihimizde ve Türkiye otomotiv sanayinde şimdiden özel bir yere sahip oldu. Ürün geliştirme sürecinde 2 bin Tofaş ve Fiat Chrysler mühendisi görev aldı. Tofaş mühendisleri bu 3 yıl içerisinde oldukça etkin rol oynadı. Projede görev alan arkadaşlarımız kalite, maliyet, yatırım ve zaman planlarına uyum konularında örnek teşkil edecek başarılara imza attılar. %40’ı yıl testleri olmak üzere, 3 bin 700’ü aşkın test gerçekleştirildi,” dedi.

Eroldu, en önemli hedeflerinin müşterilerini memnun etmek ve onların markalarına olan bağlılığını artırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum