Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fiat Fullback Pick-up’ın Geleceği Hakkında Son Karar Verildi!

Fiat, İngiltere Ticari Araç Fuarı'nda bazı pazarlara gönderilen Fullback için geri çekilme kararı aldı. İşte detaylar...
Fiat Fullback Pick-up’ın Geleceği Hakkında Son Karar Verildi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fiat, hafif ticari araç konusundaki başarısını kamyonet tarzı ve son yılların en moda araç segmentine taşımak istemişti. Giriş kısmında akıllıca hareketler yapılıp, Mitsubishi ile ortak süreçte işini yürütmüştü. Ayrı bir pick-up platformu yerine hazır olandan yararlanarak, maliyet kısmı düşünülmüştü. L200 ile aynı lokasyonda üretilen Fullback’in tanınırlık oranı geçtiğimiz 3 yıl içerisinde istenilen seviyede olmadığı için Fiat, aracı hakkında son kararını verdi.

2019 Ticari Araç Şov‘da konuşan yetkililer, yakalanamayan başarı sonrasında Fullback’in artık geleceğinin olmadığını ve deneme sonrasında artık satış listelerinden kaldırılacağını bildirildi. İtalyan şirket, bünyesinde olan Jeep ile birlikte Güney Amerika için geliştirdiği Toro ihrac edilse EMEA ülkelerinde başarılı olur mu diye bir soruyu aklımıza getiriyor!

L200’den farklı logolarla imal edilen Fullback’in eskiye kaçan hatları da insanları uzaklaştırmış olabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bir aracın satamaması pazarlamadan kaynaklı olduğu gibi tasarımsal faktörlerinde ağır bastığı söylenebilir. Araç hakkında bir algı oluşmuş olabilir. Düşüncemize göre L200 bir Japon ve uzun yıllardır kazandığı tecrübe aktarımlarını, insanlar ezberlemişti. Sağlam ve bozulmaz yapı karakteri Mitsubishi’yi en çok satan pick-up sıralamalarında üst basamaklara taşımıştı.

Aralarında fiyat farkı fazla olmaması müşterilerin “neden Japon L200 varken Fullback’i tercih edeyim” şeklinde düşüncelere itmiş olabilir. Şirketin en geçerli kamyonetinden vazgeçme nedeni satışları! İngiltere fuarında da ilk sunulan bahane bu oldu. Ne yaptıysak aracımızı satamadık açıklaması geldi.

Fiat, iki temsilciyle devam ettiği yolda tekiyle yoluna devam edecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Amerika pazarında satışları iyi olan Toro‘da Jeep’in Renegade şasisi üzerinde duruyor. Tasarım bakımından Toro, daha alınası algıları oluşturduğu bir kesin. Kaslı yapısı, modern ön yüz detayları ve yenilikçi hali mutlaka insanlara Fullback‘ten daha çekici gelecekti.

GCM Yatırım Banner

Hesap yanlışı yapan Fiat, aslında iş yapabilecek bir aracında başarı yakalayamaması bize biraz garip geldi. Ticari araçlarda şirket ve tekil insanlara Doblo, Fiorino ve Ducoto ile hızlıca ulaşan Fiat, bunun rahatlığına kapılarak Fullback’i az reklamlarla çok sattırmak istemiş de olabilir.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Fiat, BMW X4-X6 SUV’a Karşı Alternatif Fastback Coupe 4×4’ünü Tanıttı!

Elbette yazdıklarımızın hepsi varsayım. Olabilecek konuları tek yerde derlemiş olduk. 3 sene gibi kısa sürede bu kadar hızlı değişim yapılması, Fullback sahiplerini de sıkıntıya sokacaktır. Niye mi? Kia’da Venga modelini Türkiye’de satmış, sonrasında ne olduysa çabucak pazarımızdan çekip, olağan Venga sahiplerini mağdur etmişti.

Mağduriyet hem parça kısmında hem de ikinci elde hak etmediği paralara düşmesi. Muhtemelen bu senaryonun benzeri ülkemizde de yaşanacak. Fullback için genel olarak sizin yorumlarınız ne olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.