Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fiat Fastback SUV’un Üretimine Çok Az Bir Zaman Kaldı!

Fiat'ın G.Amerika ülkelerinde çok satan Toro pick-up modeli üzerinden ele aldığı Fastback'in üretim haline dair kilden şeklini gösterdi!
Fiat Fastback SUV’un Üretimine Çok Az Bir Zaman Kaldı!
HABER GİRİŞ

Orta segment otomobil üreticileri de SUV’larda coupe formu tercih etmeye başladı. Peki neden? BMW’nin X6 ile başlattığı bu arazi aracı gövde akımı, Mercedes, Audi ve birçok firmaya kadar ulaştı. Güzel ve sportif duruşların sergilendiği coupe formlu SUV’ların ucuz alternatif serisine de Renault talip olmuştu. Arkana adında çıkardığı ve yeni marka stilleriyle sergilenen araç, BMW’nin X4’üne karşı fiyat/performans açısından göz dağı vermişti.

Fiat, geçtiğimiz sene benzer kasa yapılarını taşıyacak bir araçtan söz etmişti. Fastback olarak adlandırdığı SUV aracının görünümde hangi kısıma hizmet edeceği anında belli oluyordu. Konsept olarak lanse edilen Fastback’in Autoweek tarafından üretimine bir adım daha yaklaşıldığı söylendi.

Fiat, aracın gerçek olduğunu, yayınladığı kil görsellerinden belli ediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Renault Arkana sonrasında çıkacak bir model olsa da Fiat bu aracını üretimdeki Toro pick-up üzerine oturtacak. Güney Amerika ülkelerinde aktif olarak satılan ve tercih edilen Toro sonrasında Fastback de aynı düzen üzerinde üretilecek.

İlk konsept olarak karşımıza çıkan Fastback 4,6 metre uzunluğa, 2 metre genişliğe ve 1,61 metre yüksekliğe sahipti. Araç üzerine yapılan tahminleri göz gezdirdiğimizde konsept ile üretim hali arasında belirli farklar olacak. Gösteri aracının belirtilen uzunluk rakamından daha kısa olduğu ancak üretim versiyonun biraz daha dar olacağı aktarıldı. Genişliğin kil modelde 1.84 metre olduğu söylendi. Rakamı üretim modeli için düşünebiliriz.

Fastback’i Avrupa ve çoğu ülkede göremeyeceğiz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Toro ile aralıklarındaki ilişkide Fastback, bire bir benzer olacak. Izgarasında büyük bir Fiat yazısını taşıyan SUV’un önceden de dediğimiz gibi saldıran bir yüz hatlarıyla çıkışı gerçekleştirecek. Dalga efektli slim LED farları ve alt bölümüne benzer şekillerde yapılan aydınlatma uygulaması, tasarımın temel kısımlarını yansıtıyor.

GCM Yatırım Banner

Profil cephesinde değişime uğrayacak Fastback’te, büyük kapı ve cam formlarının darlığı eşliğinde basık bir tavanla birleşimi gerçekleştirilecek. Arka kısmına gelindiğinde coupe yapıyı yakalamak adına oval bir dönüş biçimi benimsenerek Fastback’in son hali ortaya çıkartılacak.

Eğer ki bu tip SUV karoser tipine karşı bir beğeniniz varsa ve de tercihleriniz de pahalı yönde olmayacaksa Fiat aracı en mantıklı seçeneklerden birisi olacak.

Bu arada ucuz alternatif Coupe SUV alanında henüz bir patlama yaşanmazken, Renault’un Arkana ile başarı grafiğine dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aslında Reno aracı da tek pazara yani Rusya’ya gönderimleri yapılacak.

Fransız şirketin kafasındaki ise Samsung adı altında Kore‘ye de ihraç etmek. Tahmin ediyoruz ki 2022 yılında farklı ülkelere de gönderimi yapılabilir. Bu düşünceye iten ise; Coupe SUV formunun daha da fazla talep göreceği ve şirketlerin bu fırsatı kaçırmamak istemesinden.

Unutmamız gereken ve şu anda ortalığı kasıp kavuran Hyundai’nin i30 üzerinden gösterdiği bir Fastback mevcut. Bundan dolayı da Fiat ve Reanult’un araçları üzerinde pazarlarını genişleteceğini düşünüyoruz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.