Yatırım yapmaya başla!

Fiat Dizel Motorlar Adına Verdiği Kararla Şaşırttı!

İtalyan Fiat, Amerikan ortağıyla beraber dizel motorları konusunda tarihi kararını açıkladı. İşte haberin detayları...
Fiat Dizel Motorlar Adına Verdiği Kararla Şaşırttı!

İtalyan Fiat, kendisi de dahil olmak üzere sahibi olduğu firmalarda kullandığı dizel motorların ileri ki dönemleri için bir karar verdi. Geçtiğimiz gün dizel ve benzinli motor geliştirmelerini durduran Volvo‘dan sonra bir haber de Fiat’tan gelmiş oldu. Kürsel ısınmaya karşı açılan bir savaşın göstergesi olan dizel motorun bitirilme konusu, ülkeler dahilinde de yavaş yavaş yasaklanıyor.

Kuzey Avrupa ülkeleriyle beraber en çok bu konunun üzerine düşen ülke Çin oldu. Benzin + elektrikli hibrit motorlar büyük bir hızla motorin yakıtlı ünitelerin yerine geçiyor. Toyota firması modellerinden dizeli kaldırarak artık satış yapmayacağını söylemişti.

Fiat 4 yıllık plan çerçevesinde 2022’ye kadar modellerinde dizel motoru kaldırıyor.

Aslında bu olayı en çok tetikleyen faktörlerden birisi de ortağının Amerikan olması.

ABD’de benzin rezervlerine olan tutum ve zehirli gazlara karşı inanılmaz bir mücadale başladığını biliyoruz.

Fiat’la beraber birçok firma otomatik olarak en bilindik Multijet ve tabanlı motorları bırakıyor.

Büyükler arasında Chrysler, Maserati, Dodge ve Alfa Romeo araçlar benzin, hibrit veya tamamı elektrik dönemlerine geçiyorlar.

Fiat bu zamana kadar bu konuyla ilgili bir şey hissettirmemişti. Ülkemizde Multijet‘in kullanım yoğunluğuna baktığımızda biraz zor gözüküyordu. Ancak 2022 için artık karar verildi.

Şu an için Japon, İtalyan, İsveç ve Amerikan temsilcilerden dizel yakıt sonlandırması geldi. Neredeyse tüm üreticilerin gösterdiği 2025 yılında gerçekten mazot devri tamamen kapanacak gibi gözüküyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum