Yatırım yapmaya başla!

Fiat-Chrysler Tesla’dan Elektrikli Araç Platformu Alabilir!

FCA CEO'su Mike Manley, Tesla ile olan işbirliğinden söz etti.
Fiat-Chrysler Tesla’dan Elektrikli Araç Platformu Alabilir!

Geçtiğimiz hafta netleşen ve dünyanın en büyük 4. otomobil kuruluşu olan FCA-PSA‘nın farklı bir elektrikli araç planları olabilir. 50:50 ortaklıkla anlaşma yapan iki dev şirket, araç satışları göz önüne alındığında güçleri çoğu firmanın üzerine geçiyor. Üçüncü çeyrek kar analizlerini yapan FCA CEO’su Mike Manley, şirketin Tesla ile olan ilişkisinden söz etti.

Amerika ve dünyanın en gelişmiş elektrikli ve otonom araçlarını üreten Tesla ile işbirliği içerisinde olan Fiat-Chrysler, bunun PSA ile daha fazla ileriye götürülebileceğini söyledi. Birleşim sonrasında oldukça fazla markanın bir araya gelmesi ve bunların EV yönünde ilerlemesi için Tesla’dan yardım almanın faydalı olacağı da eklendi. İşte detaylar;

FCA’nın başındaki isme Tesla’dan platform alınıp alınmayacağı soruldu.

Mike Manley’e Amerikalı markanın içerisindeki EV teknolojisinde yararlanacak mısınız soruna “büyük ölçüde bu gerçekleşebilir” şeklinde cevabı verdi. Konuşmanın devamında CEO, “Tesla ile araç havuzu konusunda daha fazla işbirliği anlamlı olacaktır.” dedi.

Manley, Tesla’dan teknoloji almaya hayır demenin yanlış olacağını, böyle bir girişimin PSA ve FCA sermayesini koruyacağını söyledi. Otomotivin yönünü çevirdiği elektrikli araçlar için en karlı ve kusursuz yöntemin hazır olan ve güvenilir platformların bünyeye katılmasıdır.

O yüzden FCA ve PSA Tesla’dan “kaykay” platformunu satın alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. PSA, Citroen-Peugeot-Opel-DS ile gelirken, FCA, Jeep-RAM-Dodge-Chrysler-Fiat-Lancia-Maserati-Alfa Romeo ile birleşmeye geliyor. Bu kadar çok markanın elektriklendirilmesi için olabildiğinde en tasarruflu ve teknolojik platformların tercih edilmesi gerekir. O yüzden de Tesla çok mantıklı bir seçim olacaktır.

FCA, AB emisyon para cezalarını önlemek adına Tesla ile anlaşma yapmıştı. Bu yararlı olmuş ve CO2 oranları azaltılmıştı. 2021 yılına kadar yapılan anlaşma sonrasında şirketlerin birbirleri ile olan ilişkileri sürecek ve buna PSA da dahil olacak.

Tesla da ilk oluşumuna baktığımızda sisteminin buralara kadar gelmesindeki en büyük faktör Toyota. Japon şirket ABD’li markanın 2010 yılındaki ilk günlerinde elektrikli araçlar konusunda tabiri caizse eğitimini verdi. Tesla’da hisse sahibi olan Toyota, halka arzdan sonra hisselerini sattı. Spesifik iş alanlarında ilerledikten ve uzman olduktan sonra yeni bir şirketin, çok büyük firmalara yardımcı da olduğunu görmüş olduk.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum