Yatırım yapmaya başla!

Fiat-Chrysler’a Açılan “RICO Davası”nda Gözler PSA’ya Çevrildi!

General Motors'un FCA için başlattığı yolsuzluk davasında PSA ile olan ilişkileri merak ediliyordu. Konu hakkında en yetkili isimler açıklama yaptı.
Fiat-Chrysler’a Açılan “RICO Davası”nda Gözler PSA’ya Çevrildi!

General Motors, Fiat-Chrysler grubuna ve eski yöneticilerine karşı RICO davasını başlatmıştı. “Racketeer Influenced and Corrupt Organizations” olarak açılan RICO, bir yolsuzluk davası olarak görülebilir. ABD’nin Michigan Eyaleti Bölge Savcılığı tarafından başlatılan davada Al Iacobelli, Jerome Durden ve Michael Brown yolsuzluk suçlamalarına maruz kaldılar.

Aynı zamanda eski FCA CEO’su Sergio Marchionne‘de suçlamalar içerisinde yer aldı. FCA’ya göre GM’nin, toplu pazarlık sürecinin bütünlüğünü baltalamak için kullandığı, dolayısıyla önemli zararlar verdiği uzun vadeli bir yolsuzluk paternini ortaya çıkardığı söyleniyor. O yüzden henüz yeni birleşilen PSA ile FCA arasında bir şey olacak mı diye ikinci bir durumun analizi yapıyordu. İşte detaylar;

GM İcra Kurulu Başkanı, RICO hakkında konuşma yaptı.

Craig Glidden, “Bu davada FCA, faaliyetlerinin neden olduğu zarardan sorumlu tutulmalı ve ileride bir oyun alanı oluşmasını sağlamalıdır. Bay Marchionne’nin iddia edilen hatalı davranışı tasarlama, yürütme ve desteklemekten sorumlu olduğunu iddia ettik. UAW’yi izlemeye niyetimiz yok. Odak noktamız FCA. Sorumluluğun, yanlışların orkestrasına sıkıca dayandığına inanıyoruz ve FCA’yı sorumlu tutmayı planlıyoruz.” dedi.

FCA’nın 2009 yılında toplu iş sözleşmelerinde uygulamaları bozduğu söyleniyor. Ayrıca 2011-2015 yılları arasında müzakere, uygulama ve yönetiminde bazı çatlakları meydana getirdiği de belirtilmiş. GM’nin iddia ettiği yolsuzluktan gelecek tazminatları, önceden hakları yenen işçilere verileceğini ve bir kısmıyla da tesislerinde daha fazla istihdam için yatırım yapılacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük 4. otomotiv grubu için birleşen FCA ile PSA’nın bu sebepten ötürü aralarında sıkıntılar çıkabileceği ön görülmüştü.

RICO davasını yakından takip eden kaynaklara göre FCA ile PSA’nın işleyiş sürecine bir etkisinin olmayacağı söylendi. Autonews‘in adsız kaynağı, iki grup arasında bir toplantı yapılarak su süreçten nasıl en az zararla çıkılıp, işleri nasıl raya oturtulacağının görüşmesinin yapılacağı aktarıldı.

RICO davasının yayınlanması ardından FCA, “suçlama ve dosyalamadan” ötürü şaşırdıklarını söyledi. Devamında “bunun yalnızca PSA ile olan önerdiğimiz birleşmeyi ve UAW ile devam eden müzakerelerimizi bozma amaçlı olduğunu varsayıyoruz” şeklinde açıklaması yapıldı.

GM’nin buradaki amacı FCA’nın PSA ile yaptığı devasa birleşmeyi bozmak olabilir. Yolsuzlukla ilgili iddiaların da haklı da olabilir. GM’nin karşı şirket üzerine attığı suçlamaların delil toplama gibi geçen süreç sonunda, kaybedilen milyar dolarların bir yolsuzluk örtüsünü kaldırarak geri kazanmak istiyor olabilir.

Son olarak FCA CEO’su Mike Manley, “Bu eylemle yavaşlamayacağız, endişeli görünen rakiplerimize karşı daha performanslı süreçlere gireceğiz.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum