Yatırım yapmaya başla!

Devler Birleşiyor mu? FCA ve PSA Grup Ortaklık için Görüşüyor!

Dünyanın en büyük otomotiv firmalarından ikisi birleşme hazırlığı yapıyor. Fiat Chrysler Automobiles ve PSA Group eşit ortaklık için masaya oturdular.
Devler Birleşiyor mu? FCA ve PSA Grup Ortaklık için Görüşüyor!

FCA ve PSA iki dev grup birleşme konusunda görüşüyorlar. Markaların ortak araç imalatı süreçlerini daha maliyetsiz halletmek için yaptıkları ortaklıklar, ekstradan biraz daha büyümelerine ve daha fazla pazara hitap etmelerini de sağlıyor. Bu yıl içerisinde Fransız PSA, Jaguar-Land Rover’ı da satın almak istemişti.

Öte yandan Fiat-Chrysler, Renault ile de birleşme yola girmiş ancak Nissan cephesinin buna veto vermesiyle gerçekleşememişti. İtalya-Amerika-Fransa ülkelerinden gelen temsilcilerle yapılacak ortaklığın olması dahilinde dünyanın en büyük otomotiv firması ortaya çıkabilir. İşte detaylar;

Wall Street Journal‘a göre taraflar eşit şekilde birleşmek için görüşüyorlar.

Alınan bilgilerde PSA’nın İcra Kurulu Başkanı Carlos Tavares birleşen otomobil üreticilerinin CEO’su olarak düşünülürken, FCA’nın Başkanı John Elkann yeni şirkette aynı pozisyonu üstleneceği aktarıldı.

İki şirket arasında akıcı bir konuşmanın olduğu ve dikkate alınması gereken konular üzerine yoğun görüş bildirileri olduğu söylendi. Bu da el sıkışmanın biraz daha uzun süreceği veya hiç olmayacağı anlamına gelebilir.

Kaynaklara göre FCA, Renault ile görüşmeler ardından kısa süre sonra gelen PSA ortaklığında kapıların biraz açık bırakıldığı bildirildi. Her an Renault ile tekarar, Nissan’ı bir şekilde ikna etme veya devre dışı bırakmaya giderek, yeni anlaşmalar yapılabilir.

Fiat Chrysler Automobiles ve PSA Group eğer ki ortaklık kurarsa, şirketlerin yıllık sattıkları araç sayısına bakılırsa oldukça büyük bir şey ortaya çıkacak. İki otomobil üreticisinin geçen yıl 8.4 milyon adet araç satan General Motors‘un önünde seyrediyor. Rakamlar PSA ve Fiat’ın 8.7 milyon adet araç sattığını gösteriyor.

PSA’nın son dönemlerdeki çabalarından birisi de Amerika pazarına girmek. 30 yıl önce bir denemesi olmuş ancak Peugeot fazla barınamamış. Bu sefer sağlam adımlarla geliyor olsa da ABD pazarında belirli aşamaları aşması gerekiyor.

O yüzden uzun süredir giremediği pazar için FCA tam bir anahtar vazifesi görevinde olacak. Avrupa kısmında PSA’nın 2.5 milyon adet araç satışının yanında FCA’nın 1 milyon adedi, rollerin aynı ABD’de olduğu gibi olacağı söylendi.

Zira PSA’nın Avrupa ülkelerinde eli çok güçlü ve %24‘lük payla, en az VW kadar pazara hakim. Gruplar arası konuşmalar sürüyor. Neticenin bir anda çıkacağını zannetmiyoruz. Olduğu takdirde de 2020 yılının üçüncü çeyreğinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum