Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fiat Chrysler ve PSA 50 Milyar Dolarlık Bağlayıcı Anlaşmaya Vardı

Fiat Chrysler ve Peugeot üreticisi PSA, küresel otomobil endüstrisini yeniden şekillendirecek yaklaşık 50 milyar dolarlık birleşme için bağlayıcı bir anlaşmaya vardı.
Fiat Chrysler ve PSA 50 Milyar Dolarlık Bağlayıcı Anlaşmaya Vardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Fiat Chrysler ve Peugeot üreticisi PSA, küresel otomobil endüstrisini yeniden şekillendirecek yaklaşık 50 milyar dolarlık birleşme için bağlayıcı bir anlaşmaya vardı.

Yeni şirketleri için henüz bir isme karar vermemiş olan Avrupa’nın ikinci ve üçüncü en büyük otomobil üreticileri, altı hafta önce, dünyanın dördüncü en büyük otomobil üreticisi olarak sıralanacak yüzde 50’ye 50 hisse paylaşımlı birleşme için ön planlarını açıklamışlardı. Fiat Chrysler ve PSA birleşmesi için ortaklık görüşmeleri hakkındaki haberlerde tarafların eşit birleşim istedikleri söylenmişti.

Varılan kesim anlaşmayla, PSA ve FCA’nın şimdi fabrikaları kapatmadan her yıl maliyetleri 3.7 milyar euro nasıl azaltacakları üzerinde çalışmaya başlayacakları belirtildi.

Fiat Chrysler ve PSA 50 Milyar Dolarlık Birleşme Bunun güçlü iş sendikaları ile hem Fransa hem de İtalya’da zor olacağı söylendi. Hangi araştırma ve geliştirme merkezlerinin hayatta kalacağı konusunda pazarlık yapılacağı ve görüşmelerin hangi teknolojilerin birleşik kuruluş tarafından benimseneceğine odaklanacağı aktarıldı. Firmalar Çarşamba günü, anlaşmanın önümüzdeki 12 ila 15 ay içinde tamamlanacağı umduklarını ve gelecek aylarda bir isim bulabileceklerini söyledi. LMC Automotive tahminlerine göre ikili, geçen yıl toplamda 8.7 milyon araç sattı ancak 14 milyon potansiyel araç üretim kapasitesine sahipti.

Anlaşmanın şirketlere, hem otomobil talebindeki yavaşlamayla hem de sert emisyon düzenlemelerine uymak için daha temiz otomobil üretme maliyetiyle başa çıkmalarına yardım etmesi bekleniyor.

Fiat Chrysler ve PSA BirleşmeBirleştirilmiş kuruluşa CEO olarak liderlik edecek PSA CEO’su Carlos Tavares; “Bu aşamada hiçbir şeye karar verilmedi. Fırsatların ne olduğunu değerlendiriyoruz” diyerek belirsizliğin sürdüğünü ortaya serdi. PSA hisseleri açılış öncesi işlemlerde %4 artarken, FCA da %1.7 yükseldi.

FCA ve PSA, yeni kurulun 11 kişilik bir kurul olacağını, beşinin PSA’dan beşinin de FCA’dan atanacağını kaydetti. Her ikisinin de işçi temsilcilerini içereceği bilgisi ayrıca verildi. Anlaşma tamamlandığında ilk beş yıllık görev süresi başlayacak olan CEO Tavares’in kurulda ilave koltukta oturacağı eklendi.

Birleşme tamamlanmadan önce PSA hissedarlarından Dongfeng Motor Group’un PSA’ya 30.7 milyon hisse satarak Fransız firmasındaki yüzde 12.2 hissesini azaltacağı dile getirildi.

Bu hissenin son kapanış fiyatı itibariyle 679 milyon euro değerinde olduğu ve Dongfeng’in birleşik grubun %4.5’ine sahip olacağı aktarıldı. Dongfeng’in küçük hissesinin, anlaşmanın ABD’de yasal onay almasına yardım etmesinin beklendiği vurgulandı ve Tavares konuya ilişkin şu yorumu yaptı: “Birleşmeyi desteklemenin ve sorunlara sahip olmadığımız yolu budur.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu