Yatırım yapmaya başla!

Fiat-Chrysler Hintli Mahindra’ya Jeep Tasarımı Yüzünden Dava Açıyor!

Hintli otomobil markası Mahindra'nın, Jeep Willys'e bire bir benzeyen Roxon modeli başına dert olabilir! İşte detaylar...
Fiat-Chrysler Hintli Mahindra’ya Jeep Tasarımı Yüzünden Dava Açıyor!

Bu tip haberleri genelde Çinli firmaların çıkardığı kopya arabalardan sonra yapardık. Hindistan’ın en büyük otomotiv şirketi olan Mahindra‘da FCA’yı kızdıracak bir hareket yaptı. Söz sahibi firmaların başlarındaki en büyük dert, tasarımlarını bitirip, insanlara prototip olarak sunduğu modelleri kendileri seri üretime almadan başka şirketler tarafından çıkartılması.

Dünyada her ne kadar bu duruma ahlak dışı olarak bakılsa da değişen pek bir şey olmuyor. Mahindra, Roxor adında Jeep Willys’in tıpa tıp benzeri 4×4 imalatı yapmıştı. Olaylar da zaten bundan sonra başlamış.

FCA Mahindra’yı Şikayet Etmeye Hazırlanıyor!

FCA Mahindra'yı Şikayet Etmeye HazırlanıyorSöz konusu olan Willys, dünyada 4×4 akımının sahibi olan ve SUV’ların başlangıcı kabul edilen modeldir. Jeep’in ilk üretim yıllarında Toyota ve Nissan gibi Japon markalar benzer tipte araçlar üretse de o günün şartlarında normal karşılanmış.

Hintli şirket Amerikan imzalı ikonik modelin “temel özelliklerini ihlal ediyor” desekte abartmış olmayız. Roxon’un yuvarlak far, dik ızgara, tampon ve yatan camı direkt olarak çalınmış. Mahindra belki farklı yerlerden haklı olduğunu savunabilir ama “dik ızgara tipine karşı” bir şey yapabileceğini zannetmiyoruz.

Mahindra 2017 Yılında Michigan’da Tesis Açmıştı!

Mahindra 2017 Yılında Michigan'da Tesis AçmıştıHintli şirket, Michigan’nın güneyine ABD pazarına araçlar üreteceği tesis açmıştı. FCA, Jeep tasarımının neredeyse özdeş bir kopyası olan Roxor için ABD ticaret odasına şikayette bulunacak. Ayrıca Amerikalı şirket haklı olarak Mahindra modelinin ithalatının Jeep’e yapılacak büyük bir darbe olarak nitelendiriyor.

Roxor’un 2.5L dört silindirli motoru 62 hp ve 195 nm tork ile Jeep sınıfına kesinlikle rakip olabilecek seviyede değil. Markanın da zaten korktuğu, teknolojiye aldırış etmeden insanların gerçekten de Willys’i aratmayacak karoserine kapılması. Olaylar nasıl gelişecek ilerleyen zamanlarda göreceğiz…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum