Yatırım yapmaya başla!

ABD Hükümeti Fiat-Chrysler’in Peşini Bırakmıyor!

FCA'nın dizel motorlarda yaptığı yanıltıcı emisyon değerlerine karşı ABD daha sert bir tutum sergilemeye başlıyor!
ABD Hükümeti Fiat-Chrysler’in Peşini Bırakmıyor!

Son dönemlerde ABD ve FCA arasında gerginlikler yaşanmıştı. Belirli davalar açılmış, ancak her iki taraf kendini beklemeye almıştı. Reuters‘in haberine göre federal bir yargıç şirket üzerine emisyona yönelik bir dava açılmasını emretmiş. Konunun içeriğine baktığımızda davalının 3.0L EcoDiesel V6‘ya yönelik olduğunu öğrendik.

Bu iş üzerine bir uzman atanmış. Kaynağa göre FCA’nın öncesinde belirlenen cezalar hakkında bir itirazı olmuş. Dizel motorda yapılan sahteciliği ABD hükümeti “sivil cezalar” ile İtalyan ve Amerikan firmaların önüne çıkartacak.

FCA kesilen ve kesilecek cezalar hakkında devletle uzlaşmak istiyor.

FCA EuroDiesel DavaVW emisyon davasının küçük çaplı hali olan bu FCA olayında ABD, sağlam bir ders vermenin peşine düşmüş. Bildiğimiz gibi şirketler benzinli ve dizel araçların doğaya saldığı zehirli gazları belirli ölçüde tutmak zorundalar. Özellikle de dizel motorların havaya daha fazla zehir salmasından dolayı, ölçümlendirmesine daha fazla dikkat edilir.

FCA da araçlarına yerleştirdiği EcoDiesel V6 ünitelerin “yazılım fonksiyonları” ile oynayıp, değerlerini aşağıda göstermiş. Tespit edilen bu sahteciliğe karşı Adalet Bakanlığı ve Çevre Koruma Dairesi FCA’ya dava açmış.

FCA’nın yazılım değiştirme konusunda kendine iyi bir savunma hazırladığı söylendi.

FCA EuroDiesel Dava 3 AralıkUzlaştırıcının devreye alındığı davada FCA, en küçük parayla cezalandırılmak isteniyor. Diğer taraftan bakıldığında ise yüz milyonlarca dolar ceza rakamları telafuz ediliyor.

Zira ABD, emisyonlardaki ihlale yol açan davranışının ciddiyetini yeterince yansıtmak için biraz önce tahmin ettiğimiz rakamlarda ceza kesmek istiyor. Yeni müzakerenin 3 Aralık‘ta başlayacağı bildirildi. Ve yargıç, atanan uzlaştırıcı ile FCA’nın işbirliği yapmasını emretmiş.

Fiat-Chrysler bu sahteciliği neden yaptı? İlk sorulması gereken soru bizce bu! Muhtemelen Ar-Ge çalışmaları tamamlanmış ve başlarda iyi değerler veren motorun gerçek hayat testlerinde beklenen oran yakalanamadı.

Zarar etme korkusuyla da emisyon değerlerini aşağıda gösterecek yazılımlar geliştirdiler. ABD – FCA davası süreci ile ilgili gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum