Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19 İlk Çeyrekte Fiat Chrysler’a 1.7 Milyar Euro Zarar Ettirdi

İtalyan-Amerikan otomotiv şirketi Fiat Chrysler’ın geliri salgın etkisiyle %16 düşerken, ilk çeyrekte 1.7 milyar Euro zarar açıkladı.
Covid-19 İlk Çeyrekte Fiat Chrysler’a 1.7 Milyar Euro Zarar Ettirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını aylardır tüm dünyanın üzerinde adeta karabasan gibi duruyor. Yayılma hızında görece yavaşlama olsa da, mevcut durumda 251 bin insan daha önce hiç tanışmadığımız mikroskobik bir canlı nedeniyle yaşama veda etti.

Salgının kontrol altına alındığı ülkelerde ekonomiler yavaş yavaş açılmaya başlıyor. Ancak aylardır üretim yapılmaması, iş aktivitelerinin durması sebebiyle meydana gelen ağır bilançolar gün yüzüne çıkmaya başladı.

Şirketlerin ilk çeyreklik finansallarının açıklandığı şu dönemde, İtalyan-Amerikan otomotiv şirketi Fiat Chrysler de 5 Mayıs’ta finansal sonuçlarını bildirdi. Yapılan açıklamada 2020 yılının ilk üç ayında 1,7 milyar Euro (1,84 milyar dolar) zarar ettikleri belirtildi.

Dünya dev şirket Fiat Chrysler, salgın nedeniyle yılın ilk çeyreğinde zarar açıkladı.
Fiat Chrysler 1Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: Fiat Chrysler

Salı günü yayımlanan raporda, pandeminin tüm operasyonları çok ciddi şekilde etkilediği ve etkilemeye devam ettiği söylendi. Salgın nedeniyle 2020’nin Ocak-Mart döneminde şirket 1 milyar 694 milyon Euro zarar açıkladı.

Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 508 milyon Euro kar olmuştu. Yılın ilk çeyreğinde 20 milyar 567 milyon Euro (22,3 milyar dolar) gelir elde eden şirket, geçen yılın aynı döneminde 24 milyar 481 milyon Euro gelir sağlamıştı. Böylelikle gelirinde yaklaşık %16 oranında düşüş gerçekleşmiş oldu.

Çin’den Amerika’ya kadar birçok yerde tesislerini geçici olarak kapatan Fiat Chrysler’ın düzeltilmiş vergi öncesi kazancı % 95 düşüşle 56.3 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Fiat Chrysler Gelirleri
Kaynak: Fiat Chrysler

Şirket CEO’su Mike Manley, deneyimli ekip ve özel çalışan kadrosu sayesinde bu krizi atlatacaklarını ve yeniden büyümeye geçeceklerine inandıklarını söyledi. Edinilen bilgiye göre 18 Mayıs’tan itibaren üretime kademeli bir şekilde başlanacak.

Geçen hafta İtalya’da bazı operasyonlarını başlatan otomotiv şirketinin bazı noktalarda ne zaman faaliyete geçeceğine dair net bir bilgi paylaşmadığı biliniyor. Her ne kadar krizin etkisinin ikinci çeyrekte daha belirgin bir şekilde görüleceği söylense de bir yandan salgının yavaşlaması sebebiyle iyimserliğin de arttığı ifade ediliyor.

Fiat Chrysler Automobiles NV (FCAU) New York Borsası’nda işlem gören hisseleri Pazartesi günü 8,30 dolar civarından kapandı.
Fiat Chrysler Automobiles NV Hisse Performansı
Kaynak: Yahoo Finance

%2,86 artıda 7,78’den Milano Borsası’nda işlem gören hisseleri (FCHA) ise gün içinde 7,564 – 7,875 arasında hareket etti. Hisselerin yıllık bazda değişimi %46 düşüş şeklinde gerçekleşti. Cox Automotive Inc. değerlendirmesine göre Fiat Chrysler, ABD pazarının %13’ünden daha iyi performans sergiledi.

Kuzey Amerika’daki ilk çeyreğe göre düzeltilmiş vergi öncesi kazançları % 48 düşüşle 594 milyon dolar oldu. Öte yandan Avrupa’da 293 milyon dolar, Asya’da 63.9 milyon dolar ve Latin Amerika’da 29.3 milyon dolar kaybetti.

Salgından zarar görmemek ve sektördeki konumunu korumak için geçen ay bazı projelerini durdurma, pazarlama harcamalarını azaltma ve bazı yöneticilerden maaş kesintisi yapmak gibi tedbirler aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu