Yatırım yapmaya başla!

Fiat’ın Söylemesine Göre 124 Spider’ın Bir Halefi Olmayacak!

Fiat, model düzenleme planlarını yaptığı dönemde, ikonik 124 Spider ile ilgili üzücü haberi verdi!
Fiat’ın Söylemesine Göre 124 Spider’ın Bir Halefi Olmayacak!

Fiat, 124 sayısını ilk olarak 60’lı yıllarda dört kapılı sedan araçlarda kullanması ardından, Spor Spider isimli üstü açık seriye de bu ismi vermiştir. Pininfarina’nın 1981-1985 yılları arasında kendi tesislerinde ürettiği 124 Spider, ikonik olmayı başarmış bir modeldir. Fiat tarafından emekli edildikten sonra tasarım ofisince yeniden yorumlanan seri, 2016 yılında yeniden insanlara gösterilmişti.

İşin gerçeği İtalyan şirketin 124’ü yeniden üretmesini sağlayan, Mazda ortaklığında MX-5 platformunun kullanılıyor olmasıydı. Fiat’ın geleceğe dair planlamasında belirli bir sınırda hareket ederek, modellerini belirli bir segmente kadar çıkarmak vardı. İşte detaylar;

Bu haftanın başında genel müdür tarafından şirketin büyüme planlarını sizlerle paylaşmıştık.

Fiat Başkanı Oliver François, iki noktaya kilitlendiklerinden söz etmişti. Birincisi 500 ailesini genişletmek. İkincisi ise aileler için daha farklı modeller çıkarmak.

İtalyan marka kararları içerisinde; premium ve tek kapılı spor otomobilleri listeden çıkarma kararı alınmıştı. Segmentlerde en fazla C sınıfına kadar olan araçlarla pazarlarda iş yapılacağı söylenmişti. Yani ticaretini her sınıf modeli için yapmaktansa hakim olduğu kısma daha fazla yüklenerek başarılı olunmak istenmişti.

124’ün sonraki neslinin olmayacağı kesinleşti.

Yönetici, 124 Spider ile bu sınıfı bitiren SUV ve premium araçlardan kaynaklı olarak sportif aracın inşa edilmeyeceğini söyledi. François’in sözlerinin devamına baktığımızda; 124’ün karlı olmasına rağmen, marka geleceği için çok rol oynamadığı açıklamasını yaptı.

“124 pazarı niş bir pazardır. Bu bizim için karlı bir iş ancak yalnızca ortak girişim nedeniyle. Bu bir fırsattı ve biz aldık. Para kazandırır ve belli bir havalı faktörler eklese de böyle bir otomobilin markanın geleceği için anahtar olmayabileceğini kabul ediyorum. Saf, mutlak bir Fiat dediğim şey değil, ama şimdilik ilginç bir fırsat. ” şeklinde konuşmasına devam eden CEO, İngiltere’de satılan 124 Spider ve Abarth 124 Spider’ın satışının durdurulacağını bildirdi.

Rakamlara baktığımızda spor modelin satışlarının çok da kötü olmadığını görüyoruz. 2017 yılında Avrupa’da 7.800 adet satılmış. İki kişilik üstü açık aracın kalite seviyesi Abarth ile artırılırken, 1.4L motordan gelen 168 ps güç, yeterli derecede insanları tatmin etmişti. Fiat’ta 1966-1981, Pininfarina’da 1981-1985 yılında bantlarda olan ve en son Mazda MX-5 ile birlikte üretilen 124 Spider’ın yeniden tozlu raflara koyulduğunu göreceğiz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum