Yatırım yapmaya başla!

FIA’dan Formula 1’e Zorunlu Yeni Kask Yönetmeliği!

FIA, en başta Formula 1 olmak üzere diğer spor dallarında da zorunlu tutacağı kask tipini tanıttı!
FIA’dan Formula 1’e Zorunlu Yeni Kask Yönetmeliği!

Çoğu spor dalında insanları koruyan en iyi malzemeye kask dememiz mümkün. Bisiklet, otomobil yarışları, buz hokeyi vb. gibi spor aktivitelerinde kask, hayati önem taşır. Formula 1 yarışlarında durum biraz daha farklı oluyor.

F1 araçlarının yapacağı hıza ve sonrasında yaşanabilecek kazalara yönelik kaskların oldukça sağlam olmasına dikkat ediliyor. Belirli bir malzeme ve kurala bağlı üretilen F1 kasklarının şimdi farklı bir biçimde imal edilmesi kararı alındı.

Dünya Motor Sporları Konseyi’nde Yeni Kask Tanıtıldı

Filipinler Pasay City’de yapılan FIA Sport Konferansı’nda en iyi koruma sağlayacak kask tanıtımı gerçekleştirildi. Üzerinde farklı birçok üretici projelerini sunmuş. Bell, Stilo, Schuberth ve Arai gibi dünyanın önde gelen markaları 10 yılı aşkın bir süredir en çok ağırlık verdikleri konu F1 kaskı olmuş.

FIA 8860-2018 standartları çerçevesine göre Formula 1’de pilotları koruyacak malzemenin daha iyi bir balistik ve enerji emilimi sağladığı vadediliyor. Bell’in F1 kaskına yapılan testlerde; 225 gr’lık metal bir mermi, 250 km/h hızla ateşlenerek gönderilmiş. Öte yandan koruyucu kask, aşırı sıcağa da maruz bırakılmış. Ve çıkan sonuçlarla birlikte markaların aynı standartlarda üretim yapılması zorunlu kılınmış. Pilotların baş kısmı bundan sonra maruz kalacak daha güçlü darbelere maksimum derecede koruma tepkisi verecek.

FIA güvenlik direktörü Laurent Mekies, “Şu andaki üst düzey kasklar zaten dünyanın en güvenlisidir, ancak yeni standart onları bir sonraki seviyeye taşıyacak. Sürekli olarak geliştirmeye çalıştığımız tüm güvenlik araştırmalarımız için önemlidir ve bu yüzden tüm üreticilerimizi bu daha katı standartları karşılamaları gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Gelecek sezon Formula 1’de kullanılmaya başlanacak yeni kasları FIA, daha sonrasında diğer spor dalları için de mecbur kılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum