Yatırım yapmaya başla!

FETÖ Sonrası Kayyum Atanan Şirketler %29 Büyüdü

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, FETÖ sonrasında kayyum atanan şirketler ve büyüme oranları hakkında bilgilendirmede bulundu.
FETÖ Sonrası Kayyum Atanan Şirketler %29 Büyüdü

2016 yılında yaşanan ve Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından başlatılan darbe girişimi sonrasında yüzlerce şirkete kayyum atandı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kayyumluğunda yönetilen 932 şirkette 44 bin 306 kişinin çalıştığı ve bunların aktif büyüklüklerinin 57.9 milyar liraya ulaştığı bildirildi. Geçtiğimiz ay yapılan açıklamada söz konusu şirketlerin aktif büyüklüğünün 56,5 milyar lira olduğu bildirilmişti.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, kayyumla yönetilen şirket sayısının son haliyle 932 olduğunu söyledi.

Kayyumla yönetilen şirketlerle ilgili son rakamları paylaşan Gülal, bu şirketlerin toplam öz kaynaklarının 21,2 milyar TL, cirolarının 31,7 milyar TL ve aktif büyüklüğünün de 57,9 milyar TL olduğunu belirtti. FETÖ sonrasında TMSF kayyumluğuna geçen şirketlerin kendilerinin değil sahiplerinin cezalandırıldığını, bu nedenle aktif büyüklüklerinin giderek arttığını aktardı.

44 bin 306 kişinin çalıştığı şirketlere milli birer servet gözüyle baktıklarını ve bunların her birinin ekonomiye büyük katkıları olduğunu anlattı. Devralınan günden bu yana 932 şirketin %29 oranında büyüme kaydettiğini sözlerine ekledi.

TMSF kayyumluğundaki Aydınlı Grubu ve Naksan Grubu hakkında bilgi verildi.

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Naksan Grubu’nun halı ve plastik firmaları ile Adularya Termik Santrali’ni satmayı planladıklarını söyledi. Aydınlı Grubu’nda ise toplamda 4.822 kişiye istihdam sağlandığını, 2017 yılının Ocak ayında kendi yönetimlerine geçtiğinde bu sayının 3.762 olduğunu belirtti.

Grubun toplam cirosunun 2,4 milyar liraya çıktığını belirten Gülal, şirketin hazır giyim sektöründe ciro olarak dördüncü sırada yer aldığını ifade etti. Bu açıdan lokomotif şirketler arasında nitelendirilmesi gerektiğini, hazır giyim sektöründe vergi öncesi kar sıralamasında birinci sırada yer alan şirketin tüm sektörler içerisinde de 41. sırada yer aldığını söyledi.

Gülal, Aydınlı Grubu’nun 91 yeni mağaza açtığını belirtti.

Şirketin mağaza sayısını 528’den 619’a yükselttiğini dile getiren Gülal, bunların 333 tanesinin yurt içinde 286 tanesinin yurt dışında olduğunu belirtti. 2018 yılının Eylül ayında 220 milyon lira ile tarihinin en yüksek cirosunu sağladığını ve bunun TMSF yönetimi döneminde gerçekleştiğinin altını çizdi. Aydınlı’yı devraldıktan sonra %81 oranında büyüttüklerini, aktif büyüklüğünün 2018 yılı sonu itibarıyla 4,4 milyar liraya ulaştığını ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum