Yatırım yapmaya başla!

FETÖ ile Bağlantılı 1022 Şirket TMSF Kayyumunda Yönetildi

15 Temmuz 2016 tarihinde, FETÖ tarafından yapılan darbe girişiminden sonra örgütle bağlantısı olduğu tespit edilen 1022 şirkete kayyum atandı.
FETÖ ile Bağlantılı 1022 Şirket TMSF Kayyumunda Yönetildi

2016 yılının 15 Temmuz gecesinde yaşanan darbe girişiminin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen olaya karışan kişi ve kuruluşlar hakkındaki soruşturmalar halen devam ediyor. Neredeyse her gün Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı olan veya olduğu şüphelenilen kişiler hakkında tutuklama kararı çıkıyor.

Bunlar arasında Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları başı çekerken, darbe girişimine katkısı olduğu tespit edilen şirketlere de devlet tarafından el konuluyor. Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, 2016 yılında yaşanan ve Türk milletinin birliği sayesinde püskürtülen darbe girişiminden bu yana geçen iki yılda, 1022 şirkete kayyum atandığını söyledi.

Bergama’daki Koza Altın İşletmeleri tesisinde konuşan Gülal, 15 Temmuz’dan bu yana FETÖ ile bağlantısı olduğu tespit edilen bin 22 şirketin TMSF tarafından yönetildiğini belirtti.

Kayyumla yönetilen şirketlerin satılmasının sürdürülebilirlik temeli üzerine kurulduğunu söyleyen Gülal, ekonomik devamlılığında bir sıkıntı tespit edilmesi halinde, bu durum üzerinde durularak hareket edildiğini, TMSF olarak şirketlere atama yaparken liyakata çok önem verdiklerini belirtti. Kayıt dışı olan işletmeleri de kayı altına aldıklarını, yöneticilerin altın sektöründe tecrübeli ve işin ehli insanlardan oluştuğunu dile getirdi.

Kayyum ataması yapılan şirketlerin öz kaynak büyüklüklerinin 19,9 milyar lira olduğu belirtildi.

Söz konusu şirketlerin aktiflerinin 52,9 milyar lira seviyesinde olduğunu söyleyen Gülal, toplam çalışan sayısının ise 46 bin 160 olduğunu belirtti. TMSF tarafından devralındığında Koza Altın İşletmeleri’nin 5,10 milyar lira öz kaynağı olduğunu, şu anda bu rakamın %17’lik artışla 5,98 milyar liraya çıktığını ve firmanın aktif olarak %23 seviyesinde büyüdüğünü bildirdi.

Kayyumdan önce 1.754 olan Koza’daki çalışan sayısının, şu anda 2.210’a çıktığını, borsada 14,1 lira olan hisse değerinin ise 51,3 lira seviyesine çıktığını dile getirdi. Bu yılın ilk altı ayındaki ciro miktarı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla %31 oranında artış gösterdi.

Türkiye’de üretilen altının %35’i Koza İşletmeleri tarafından karşılanıyor.

İşletmenin Ovacık tesisindeki altın rezervinin son noktaya ulaştığının altını çizen Gülal, Havran ve Çukurova’dan gelen madenlerin burada işlendiğini, Koza’nın TMSF için en önemli şirketlerden biri olduğunu, şirketi mahkeme kararı kesinleşinceye kadar en iyi şekilde yöneteceklerini ve kesin karara göre hareket edeceklerini sözlerine ekledi. FETÖ olaylarından sonra kayyumla yönetilen Koza’nın finansal verilerinin her geçen gün iyiye gittiğini ve yılın ilk yarısındaki cironun geçen yıla kıyasla %31, karlılık oranının %85 arttığını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum