Yatırım yapmaya başla!

Ferrari Yeni SF90 Stradale’nin Gelişmiş Hibrit Sistemini Anlatıyor!Son yılların en gelişmiş hibrit sistemlerinin çalışma mantığını genellikle Toyota ve Nissan‘da gördük. Prius veya CH-R’ın bilgi ekranlarında işleyiş şekillerine baktık. Ancak temel olarak aracın taban kısmında motor, pil gibi ekipmanın nerede olduğunu tam olarak bilemeyiz.

Ferrari, son çıkardığı SF90 Stradale‘nin hibrit sistemini anlatan bir animasyon video hazırlamış. SF90’nın taşıdığı motorlardan yeniden bahsedecek olursak; beklenenin aksine V8 silindir yapısıyla gelen 4.0L turbo destekli ünite, 780 ps ve 800 nm tork üretiyor.

İtalyan şirketin yakalaması gereken CO2 oranı neticesinde 3 adet elektrikli motoru Stradale’ye yerleştiriyor. Ve de bu sekiz ileri çift kavramalı şanzımanla benzin ünitesi arasında duruyor.

Ferrari ismiyle tasarruf çok uzak kelimeler olsa da yakıt konusunu kafaya takan müşteriler sadece elektrik motorlarından aldıkları güçle önden çekiş modunda 25 km kadar gidebilecekler. Depoların geri dolunumu için rejeneratif ile frenlemede boşa çıkan güçler aktarıma gönderilecek.

Video işleyişin nasıl olduğunu Ferrari gayet açık ve net anlatmış. Markası SF90 Stradale’nin 2.5 saniyede hızlanma verisine ulaşmasının yanında, 6.7 saniyede de 200 km/h süratine çıkabileceğini söyledi. En son ibre rakamında 340 km/h’nin görülebileceği söylense de bizler bunun biraz daha fazlasının olacağını düşünüyoruz.

Sonuçta bazen fabrika verileri gerçek hayat testlerinde egale edilebiliyor. Mesela A90 Supra’nın verilen hız rakamlarının üzerine çıkması gibi. Videoda ikinci vurgu ise aracın teknolojik beslemelerle dokunmatik ekran yüzeyinin bir çok noktada kullanılması.

Fiziksel tuşlar yerine sürücüler teması kolay olan ve hızlı kontrol sistemlerini kullanacak. Hatta motor start/stop da dokunmatik. Sonuç olarak Stradale iyi bir mühendislik örneği ve hibrit motorlardan kaynaklı 270 kg ekstra ağırlıkla bile süper spor otomobil 1.570 kg ağırlığında.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum