Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ferrari PPG ile Geliştirdiği Eşsiz Boya Teknolojisinden Bahsetti!

Ferrari, modellerinde önem verdiği boya kalitesinde yeni bir teknik daha geliştirdi! İşte detaylar...
Ferrari PPG ile Geliştirdiği Eşsiz Boya Teknolojisinden Bahsetti!
HABER GİRİŞ

Ferrari her zamanki gibi yine bir konuda tek olacağı değişik araç boyası tekniğinden bahsetti. Bir araç satışında veya tanıtımında özellikle kaporta boyasının özelliklerinden ve ne kadar dayanıklı olduğu vurgulanır. En çok “Yeni Toyota Corolla 12 Yıl Paslanmazlık Garantisiyle Geliyor” gibi sloganlara rastlarız.

Araçlar ne kadar pahalı ve özel olursa birçok kısmında olduğu gibi dış boya kalitesinde de farklılıklar oluyor. Tüm dünya insanlarının İtalyan firma ile bütünleştirdiği bir boya türü vardır. O da “Ferrari Kırmızısı”dır. Onun bir dilim aşağısında da sarı rengi anılır. Bakalım şirket boya teknolojisinde neler yapmış.

Ferrari Yeni Boya Tekniği ile Maliyetleri Düşürmeyi Planlıyor

Ferrari Yeni Boya Tekniği ile Maliyetleri Düşürmeyi PlanlıyorFerrari 2004 yılında araçlarında su bazlı boya tipini kullanmıştı. Gelinen noktada İtalyan şirket, bu sefer boyanın kurutması esnasında harcanacak enerjiyi düşürerek bunun akabinde daha kaliteli sonuçlar alınmış.

Amerikan PPG’nin de yoğun çalışmaları sonucu varılan noktada; boyası tamamlanan otomobillerin fırınlama aşamasında yaklaşık 100 derecelik bir ısı miktarının artık yeterli olacağı aktarıldı. Bildiğimiz kadarı ile normal kurutmalarda 140 ile 150 derece arası bir sıcaklığa başvuruluyor.

Ferrari bu teknikle boyanan arabaların dış etkenlerden daha az etkileneceğini iddia ediyor. Yani asit yağmurları ve farklı maddelerin vereceği zararların ortadan kaldırılacağı söyleniyor.

GCM Yatırım Banner

Avantajlı gözüken bu sağlam boya tekniği, mat ve metalik renk ayrımlarında da iyi sonuçlar verebildiği aktarıldı. Muhtemelen patent kısmında Ferrari ismi geçecek olsa da iş, maliyetleri azaltma olduğundan diğer şirketler hızlı şekilde bu tekniğe geçiş yapacaktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.