Yatırım yapmaya başla!

Ferrari’nin 599 GTO Tabanlı Tek Seferlik Modeli “SP30” Yeni Evini Arıyor!

Ferrari'nin 599 şasisi üzerine konumlandırdığı ve 599XX'ten gelen parçalarla agresifleştirilen SP30'un ikinci kez satışı yapılacak!
Ferrari’nin 599 GTO Tabanlı Tek Seferlik Modeli “SP30” Yeni Evini Arıyor!

Dünyada kolaylıkla Ferrari’nin çok nadir üretilmiş veya tek seferlik modelini görmek pek mümkün değil. İtalyan boğa “ilk ve son” ilkesinde en son 2018’de SC18’i gösterdi. SP30 ise yine 1 seferlik çıkan bir özel seri. 2011 yılında gösterildi. Herkesin sahip olamayacağı tek üretimler mutlaka markanın üstün spor otomobil temellerine dayandırılır.

SP30’un bu ikinci satış denemesi olacak. Önceden Teksas’ta gösterilmiş ancak SP30’a alıcı çıkmamış. ABD’den yolculuğa çıkan özel seri Ferrari, Fransa/Paris’e RMSothebys müzayedesine gidiyor.

SP30’un oluşum hikayesinden söz edelim.

Görünümden belli olacağı üzere SP30’un komplesi 599 GTO’ya dayanmaktadır. 575 Maranello’nun yerine 2007’de getirilen 599, markanın unutulmayan modelleri arasına girmiştir.

599 özelleştirmesinde, SP30’da yarış versiyonlardan da destek gelmiş.

Kimlik değişimi farlardan anlaşılması dışında, karbonla detaylandırılan tampon da ayırt edici kısımlara eklenebilir. Kırmızı aracın kaputuna ismi olan “30” çıkartması yapılmış. Aynı zamanda kalın bir siyah çıkartma!

599 GTO ve 599XX’in etkilerini profil kısmından da anlayabiliyoruz.

Çamurluklar, tampona kadar giden plastik bir parça ile süslenmiş. Takım halinde gidilen aksesuar, alt marşpiyel kısımlarına da uygulanmış. “Y” tipi jantlar çok özel duruyor. 599XX’in c sütununda bulunan mini kanatçığın aynısı SP30 için de yapılmış.

Arka kısım özelleştirmesinde değişik bir metodla yola çıkılmış.

Stop grubu aynı bırakılmış. Normalde tamponun köşelerine yakın duran egzozlar, difüzörün ortasına dört çıkışlı olarak hizalanmış.

SP30 1 yılda sadece 2 km yol yapmış.

Sanırız 2 km’yi de müzayedelere giderken, showrooma girip çıkmalarda ve ev dönüşlerinde yapmıştır. Toplamda gösterge panelinde 105 km yaptığını görmekteyiz. Kokpit parçalarında yapılan vurgularda SP30 özel kılanlar arasında. Siyah-gri Alakantra’nın, kırmızı parça çerçeveleriyle oluşturduğu ambiyansı harika.

Ferrari, 599’un aktarma organlarının aynısını SP30’a vermiş.

Doğal emişli V12, 6.0L hacminde ve 620 beygir gücünde. Teknik değerlerin de aynı olduğunu varsayarsak, 3.7 saniye kalkış ve 330 km/h son sürat olacaktır.

RMSothebys’de gösterilecek SP30’un ne kadara satılacağı, açık artırma olduğu için belli değil. Kesin olarak söylenen ise sayının 7 basamaklı olacağı. 1 milyon mu? 2 milyon mu? 3 milyon mu? olacak onu satış sonrası sizler söyleyeceğiz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum