Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ferrari’nin Eski Sezonlara Ait Formula 1 V12 Motoru Satışa Çıktı!

Ferrari'nin 1995 yılı Formula 1 sezonundan kaldığı düşünülen V12 motor ünitesi satışta!
Ferrari’nin Eski Sezonlara Ait Formula 1 V12 Motoru Satışa Çıktı!
Yorum

Satılık motor haberlerimizin çoğuna bakarsak, Ferrari markasına ait olduğunu görürüz. Marka isminden dolayı, onun logosunu taşıyan her şey de değerli oluyor. Ferrari saati, ayakkabısı, biblosu vs. ürünleri hiç de normal fiyatlarda değiller. Geçenlerde yine bir satış sitesine koyulan LaFerrari’nin görkemli V12’sine 800.000 dolar gibi akıllara zarar paralar istenmişti.

eBay‘de şimdi gösterilenin ise daha anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Eski sezon F1 yarışlarından kalan V12’nin günümüzde 1.6L’ye düşen Formula 1 araçlarını düşünürsek, kesinlikle müzelik. Gelin bu motor için ne kadar istenmiş ona bakalım!

F1 araç motorunun 1995 sezonundan kaldığı düşünülüyor.

Bu tip eskiden kalmış satış haberleri ilginç ve esrarengiz oluyor. Düşündüğümüzde; maliyeti çok yüksek olan teknolojik motorlara nasıl sahip olunmuş, aklımıza gelen ilk soru bu oluyor. Ferrari gibi firmanın bildiğimiz üzere malzemelerinin dış dünyada olması yasak.

İnsanlar sahip olduğu Ferrari modellerinin motorlarını satabilirler ancak sadece F1’e üretilen bir motora sahip olana kadar epeyce zorluk çekildiğini düşünüyoruz. eBay’de duran üniteyi 376 kişi favori olarak eklemiş.

Bilgilerin bazıları varsayım olarak iletilse de fiyatının 375.000 dolar istenmesi gerçek. Ferrari Tipo 044/1 olduğu düşünülen ve ortalama 25 yaşında olan aktarım organı, sadece 132 kg ağırlında.

3.0L’lik bir hacim içerisinde duran V12 silindir düzenine sahip F1 ünitesi, toplamda 760 ps gücünde ve 17.000 rpm‘den fazla devir çeviriyor. O tarihlerin Formula 1 kurallarına baktığımızda ise güvenlik amacıyla aracın sahalarda 600 beygirle hareket ettirildiğini öğrendik.

Tipo 044/01’in içeriğine bakıldığında Elektronik enjeksiyon Magneti Marelli’den gelmiş ve blok ile kafaları hafif alüminyum alaşımdan yapılmış. İşte bu yüzden de 2 kişisinin rahatlıkla kaldırabileceği bir ağırlıkta.

F1 Ferrari motoru bir yerde kullanılmayacak ve ancak bir şatonun salonunda cam içerisinde durabilecek. Bazılarının anlamsız bulduğu bu tip satışlar, bazen mücevherden bile daha değerli oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu