Yatırım yapmaya başla!

Ferrari’nin One-Off Modelleri için 5 Yıllık Bir Bekleme Listesi Var

Ferrari, seçkin müşterilerine yaptığı otomobillerin yapım sürelerinden bahsetti. Detaylar haberde;
Ferrari’nin One-Off Modelleri için 5 Yıllık Bir Bekleme Listesi Var

Ferrari, çok şaşıracağımız bir konuda açıklama yaptı. Eşsiz otomobillerinden alan müşterilerin bazılarının 5 yıl kadar beklemesi gerektiğini açıkladı. Bazı şirketler, tamamen farklı bir otomobil veya normal ürünleri üzerinden geliştirdiği “sınırlı üretim” modellerini göstererek, çok pahalı fiyatlara satarlar. Sorun zaten şirketlerin satması değil, insanların verdiği milyon dolarlardan sonra ne kadar bekleyeceği.

Mesela Bugatti Chiron hipercarın 500 adet üreteceğini söylemişti. Ve birkaç sene sonunda Fransız firma, 110 Ans Bugatti ile 200. Chiron’u fabrikadan çıkarmıştı. Geriye kaldı 300! Ferrari’nin ticari ve pazarlama patronu Enrico Galliera, aşırı kişiselleştirmeli ürünlerin bekleme süresinin gittikçe arttığını söyledi. İşte detaylar;

Evrenin en akla durgunluk veren otomobillerini yapan şirketlerden olan Ferrari, artan talepler ve uzayan sürelerden söz etti.

İtalyan şirket, Ferrari modellerinin özel yapım serilerinden satın alan kişilerin, kendilerine tahsis edilen tasarımcılarla kendi araçlarını oluşturduklarını söyledi. Bunu Rolls Royce’de yapıyordu ve ortaya fena şeylerin çıkarıldığını söyleyebiliriz.

Devam edecek olursak; şirket tarafından işin zirvesi olarak görülen bu kişiselleştirme tasarım durumunun, üzerine koyulanlarla alakalı olarak üretimlerinin sonraki tarihlere uzadığını açıklandı. CEO, 4-5 yıl aralığına kadar uzayacak modellerin, daha da benzersiz olduğunu açıkladı.

Eşsiz Ferrari model şansına herkes ulaşamıyor. Konu hakkında açıklama yapan Galliera, “Sadece en iyi müşterilere sunuluyor. Müşterilerden talep alıyoruz ve ilk 250 müşterimizden oluşan bir havuzda olmadıkça bu dikkate alınmıyor.” dedi. Biraz açacak olursak; önceden Ferrari müdavimi kişilere özel mektuplarla teklif götürülüyor. Bunlar bir noktada değerlendiriliyor.

Seçkin 250 müşteri içerisinden almayı istemeyen olursa da en yakın önceden Ferrari sahibi olmuş müşteriye teklif sunuluyor. İtalyan şirketin özel üretim serilerinde kendi sınırlamasını koyması dikkat çekiyor. Spor modellerin spesifik kalması için yapılan bekletme süreleri, yılda yalnızca 1 ile 3 araç yapımından kaynaklı.

P80/C, en uzun süreli geliştirmesi yapılan Ferrari.

488 GT3 aracının şasisi üzerine konumlandırılan P80/C, bir defaya mahsus yapılıp, en uzun süre geliştirmesi yapılan otomobil olduğu söylendi. Şöyle ki dünyada sadece 1 adet olan bu aracın yapımı yaklaşık olarak 2.5 yıl sürmüş. Kısıtlamaların ortadan kaldırıldığı P80, nasıl olsa yollara çıkamayacaktı.

Ferrari dışında aklımıza gelen modeller arasında; McLaren 720S üzerine geliştirilen Senna, Ital Design ile Nissan ortaklığından çıkan GT-R50, Audi’nin 222 adetle sınırlı R8 V10 Decennium ve sayamayacağımız bir çok model… Sizin favoriniz olan böyle özel kişilere üretilmiş bir otomobil var mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum