Yatırım yapmaya başla!

Ferrari Tarihinin En İlginç Tasarımına Sahip 10 Modeli!

Ferrari'nin üretilse de çoğunu görmediğimiz modellerini sizler için listeledik.
Ferrari Tarihinin En İlginç Tasarımına Sahip 10 Modeli!

Ne kadar garipsenebilir ki? Diye akıldan geçen ilk yaklaşım bu olabilir. Spor arabalarının her biri özel ve ulaşılması zor olan Ferrari de bazı ilginç modeller yapabiliyormuş. Hayalimizde en çok koltuğuna oturulup, gaz pedalına basılan markalarından birisi de Ferrari’dir. Carbuzz‘un bir araya getirdiği 10 farklı modelin eminiz bazılarını görmemişsinizdir.

İtalyan marka modelleri için özel tasarımcılar birçok kere kendine özgü seriler çıkarmıştır. Mesela Ken Okuyoma’nın Kode 0 ve Kode 57‘si dünya üzerinde sadece birer tane olan, özel tasarım Ferrari’ler olarak kalacaktır. İşte birbirinden farklı duran özel tasarımlar…

1 Pininfarina Sergio

Pininfarina SergioMarkasında ilk olacak Battista hipercarına hazırlanan Pininfarina’nın Ferrari ile ortak süreçte yaptığı Sergio’su da bu listede bulunuyor. Tasarım şirketi, 458 Italia şasisi üzerine yapılan spor aracından sadece 6 adet üretti.

Bazı tasarım ögeleri 1965 Dino modelinden esinlenilmiş. Açıkçası Ferrari’den ön camı olmayan bir model daha beklemez derdik ancak SP1 ve SP2 dünyanın en tarz ikilisi olarak karşımıza yeniden çıkmıştı.

2 Ferrari Mythos

Ferrari Mythosİnsanların ikiye bölündüğü bir diğer İtalyan konsept de Mythos’muş. Yine Pininfarina tarafından tasarlanmış. Bu sefer değişime uğrayacak Ferrari serisi Testarossa olmuş. Gayet sade ve düşünülmemiş gibi yeni şekli verilen Mythos, 4.9 litrelik 390 beygir üreten motorla hareket ettirilmiş.

3 Ferrari F150 Tensostruttura

Ferrari F150 TensostrutturaFerrari geliştirme departmanı Tensostruttura‘dan başka bu kadar kıvrımlı model yapmamışlardır. Project F-150 olarak da geçen konseptin belki de kimse LaFerrari’ye dönüşeceğini bilmiyordu. Kapsül tipi kabinin dış ve iç tasarımı belli noktaya kadar aynı olurken, dikiz aynalardan seriler ayrılıyor.

Ferrari F150 Tensostruttura’nın farları üretim bölümünde göreceği şekilde açılmış ve kalbine ilk defa olacak bir hibrit motor ünitesi yerleştirilmiş.

4 Peter Simon Ferrari Enzo

Peter Simon için çok yetenekli ve objeleri çok farklı görebilen bir kişi olarak tanımlanır. Ancak Enzo’yu yeniden tasarlayış biçimi biraz garip geldi. Salvador Dali’nin de işin bir kısmında bulunmuş olmasıyla model eritilmiş plastik parça olarak gözüktürülmüş.

Enzo modelinin sonrasını düşünen tasarımcı da mutlaka bunun üretilmeyeceğini bilerek yapmıştır. Sonuçta garip ama Peter Simon Ferrari Enzo’sundan dünyada sadece bir adet olacaktı.

5 Ferrari 308 GT Rainbow-Bertone

Ferrari 308 GT Rainbow-BertoneFerrari’nin “deneme – yanılma, deney, öylesine bir çalışma veya geleneklerden devam ettiği modeldir” gibi düşünceleri bu araca yakıştırabilirsiniz. Rainbow, 308 GT4 ile aynı alt yapı üzerine inşa edilmiş. Tasarım konusunda; 308 GT Rainbow-Bertone’de şasi 10 cm kısaltılmış.

Kaputa açılan yuvanın sonuna koyulan farlar, kapalıyken güzel ancak açıkken biraz çizgi film karakteri gibi duruyor.

6 Ferrari 512S Modulo

Ferrari 512S ModuloFerrari Modulo’yu güneş enerjisiyle çalışan araç modellerine eminiz bir tek biz benzetmemişsizdir! Yassı bir duruş biçimde ele alınan Modulo, Bugatti EB110‘na benzeyen farlara sahip. Düşük tabanı sayesinde, üstten basık olması bir şeyi değiştirmeyecek.

1970 yılında ilk kez çıkartılan kavramın gölgelik şeklindeki camları da ilginç duruyor. Konseptin şekli sizi yanıltmasın. Üzerinde 550 ps‘lik bir V12 motor taşıyor. 512S şasisine yapıştırılan prototip, 353 km/h son sürate çıkabiliyormuş.

7 Ferrari Zobin Concept

Ferrari Zobin ConceptZobin’i en başta farklı ülke vatandaşının tasarladığını söyleyelim. İranlı Siamak Dehkordi‘nin düşüncesi olan bu model, sanırız Formula 1’den epeyce bir etkilenmiş. Ön sivri burun yapısına karşı tekerlekler F1’de olduğu gibi açıktı.

Kabinden arkaya doğru giden tavan havalandırması da F1’den getirtilmiş. Arkadan motorlu düşünülen Zobin’in yaratıcısın muhtemelen şöyle bir bakılıp, teşekkür edilerek tasarımının arşive kaldırıldığını düşünüyoruz.

8 Ferrari Pinin

Ferrari PininPinin sedan, Ferrari’nin düşünce tarzını değiştirmesi için çok erken bir zamanda çıkmış. Günümüzde daha SUV modele yeni ikna olmuşken, dört kapılı bir sedan marka için uzak bir seçenek. 80’lerin en iyi araç iç tasarımına sahip modeller arasında olan Lagonda‘dan feyz almış gibi duruyor.

En başta şahlanan at logosunu dört kapılı bir modelde düşünmemiştik ancak olsa da fena olmazmış. Veya devam ettirilse. Zira öne yerleştirilen 4.8 Litrelik bir V12‘den sağlam güçler alınmış.

9 Ferrari Testa d’Oro Colani

Ferrari Testa d'Oro ColaniMarkanın garip olan serilerinin en baş listesine Testa d’Oro Colani‘yi koysak sanırız kimse bir şey demez. Üretiminin amacına baktığımızda karşımıza sadece hız rekoru kırmak için düşünüldüğü çıkıyor.

Alman Luigi Colani’nin eseri olan bu Ferrari 4.9L V12 silindirli, 740 ps üreten bir motorla beslenmiş. Amacına ulaşan Testa d’Oro, 348 km/h hızla 1991 yılında Bonneville Salt Flasts rekorunu kırmış.

10 Ferrari 512 S Berlinetta Speciale

Ferrari 512 S Berlinetta Speciale1969 Torino Motor Show‘da gösterilen konsept de Pininfarina’nın kaleminden çıkmış. 10 modellik listede tasarım şirketinin neler yaptığını anlamak gerçekten zor. Filipo Sapino tarafından ele alınan konsept, aşırı sivri bir yapıyla başlatılıp aksi yönde bir genişlemeyle sonlandırılmış.

Sizlere sunduğumuz bu 10 Ferrari modeli ömürlerini birkaç adet üretimle tamamlayıp bitirdiler. Çoğu kişi onların teknoloji tarafını değil şekillerini eleştirdi. Tabi o zamanlar markalar kimliklerini yeni buluyor, bu zamandaki gibi “kalıplaşmış bir marka yüzünden” hareket edilmiyordu. Peki, sizin en sevmediğiniz Ferrari modeli hangisi oldu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum