Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ferrari 488 GTB Almanız için 10 Geçerli Neden

Herkes Ferrari 488 Grand Turismo Berlinetta model bir arabası olsun ister. Bizler bu arabayı almanızı gerektirecek 10 sebebi bir araya getirdik.
Ferrari 488  GTB Almanız için 10 Geçerli Neden
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birçoğumuz Ferrari 488 Grand Turismo Berlinetta’nin, kendisinin eski modeliyle aynı olacağını zannettik. Ama Ferrari hepimizin önyargılarını yıktı. Haklı sebebimiz olarak, daha ileri gidemeyeceğini düşünmemizdi. Çünkü Ferrari bunu daha önce imza haline gelmiş, birkaç aracında sadece normalinden V12’ye yükselterek yapmıştı. Ama 488 ile beraber felsefelerinde ki değişimi sunuyor.

Teşekkürlerimizi borç bildiğimiz bir arkadaş, yerel bir Ferrari satış danışmanıyla konu hakkında görüşmüş. İşte o görüşmeden sonra Ferrari 488 almanızı gerektiren 10 sebep:

1 SSC 2.0 – Yana Kayma Kontrolü

SSC 2.0 - Yana Kayma Kontrolüİkinci jenerasyon Ferrari’nin ‘Yana Kayma Kontrolü’ ilk olarak sınırlı sayıda piyasaya sürülen 458 Speciale ile görüldü. 488 Grand Turismo modelinde bu sistemi daha hızlı işlemci ve algılayıcılarla geliştirdiler. Yani Ferrari bu hareketinden sonra, virajlarda yavaşlamanıza bile gerek yok mesajı vermiş. Yağmurlu havalarda da korkmanıza gerek yok, Ferrari bu durum içinde çekiş gücünü arttırmış.

2 Verimlilik

VerimlilikKüçülen motorların ekonomik olarak daha iyi olduğunu zaten biliyoruz. Bilmediğiniz şey ise Ferrari 488 otobanda 100km başına yalnızca 10.692 litre benzin harcıyor. Bu sınıf araçların zaten çokta fazla ekonomik olmasını bekleyemeyiz. Fakat en az zararlı olan egzoz emisyonlarını seçerek sınıfının ilerisinde yeşil dostu bir hale gelir.

3 Fiyat

FiyatEğer bir yerde orta boyutlu bir ikiz turbo V8 Ferrari motor bakıyorsanız, ondan başka yalnızca 2 farklı seçeneğiniz var F40 ve 288 GTO. Onlar da fiyat olarak maalesef eşdeğer değil. Bazı ülkelerin, ülkeye giren malda aldıkları vergi yüzdelerine göre değişen aracın fiyatı birçok yerde 458’den daha uyguna geliyor.

GCM Yatırım Banner

4 Performans

PerformansPerformansı hakkında yalnızca söyleyebileceğim şey; Enzo’nun en hızlı bir tam turu 1:24.9 ve kullanan ise Fiorano idi. Ama daha yüksek torku ile 488 GTB ufakta olsa aynı turu 1:23 te bitirdi. Ferrari 488 GTB’nin dillere destan performansı, onu nadir bulunan modeller arasına girmesini sağlayabilir. Ferrari’nin nadir görünen eski modellerini buradan görebilirsiniz.

5 Turbo Kompresörler

Turbo KompresörlerHiçbir şey turbo kompresörlere sahip bir aracın verdiği sesin hissettirdiği kadar iyi hissettiremez ve kıyaslanamaz. Egzozu, hava giriş deliğini sıkıştırmak için kullanarak, normalde boşa giden gücün tamamını kullanarak, 3.9L V8 elde etmişlerdir. 3.9L V8 birçok V12’den çok daha kuvvetlidir. Ferrari 488 GTB bu özelliğiyle 2016 yılının en heyecan verici otomobillerindendir. 2016 yılının heyecanla beklenen otomobillerini buradan görebilirsiniz.

6 Bastırma Kuvveti

Bastırma KuvvetiAracın çevresinde yapılan dikkatli şekillendirmeler sonucunda, Ferrari 488 GTB, 458’e nazaran %50 daha fazla bastırma kuvveti elde eder. Bastırma kuvveti dediğimiz olay kanatlar, kaporta ve süspansiyon parçaları üzerinden geçen havanın yarattığı, aracın pist yüzeyine yapışmasını sağlayan bir kuvvettir. Şöyle ki; uçağın kanatları nasıl onu yukarı kaldıran bir güç oluşturuyorsa, bu kanatları bir aracın üstüne ters taktığınızda onu yere doğru bastıran bir kuvvet oluşturur. Aracımızın hava giriş yerleri çok güzel şekillendirilmesi sonucu, hem motor ısınma yapmaz hem de aracı yol yüzeyine neredeyse ekili tutar.

7 Konfor

KonforYeni yayılan eğlendirici bilgilendirme sistemiyle, gözleriniz yoldayken aynı zamanda diğer kontrol tuşları hemen erişebileceğiniz uzaklıkta bulunuyor. Kapı panellerindeki oyulmuş, kol dinlendirme imkanı ve yeni dizayn, uzun yolculuklar için hazırlanan koltuk tasarımıyla göz dolduruyor.

8 Hızlanması

HızlanmasıFabrikanın çıkış özelliklerine göre belirttiği oranlar; aracın 3 saniyede 99.76km hıza ulaşabilmesidir. Bu da 488 Ferrari GTB’yi yollarda bulunan en hızlı araçlardan birisi yapıyor. Yıldızları gölgede bırakan Ferrari 488 GTB gibi diğer otomobilleri görmek için tıklayın.

9 Ağırlık

AğırlıkKarbon frenleri ve lastiklerin 458’in sıkıştırılmış lastiklerine oranla 9.07 kilogram daha hafif olması ile araç dikkat çekiyor. Arabanın ağırlığına oranla verdiği hız, nerdeyse dünyanın en iyi sonuçlarından bir tanesidir. Aracın hafif olmasını, bazı severleri tarafından pek hoş görülmemiş. Aracın, en ufakta olsa bir yükseklikte, yeterli hızda yerden kesilmesi, kimi sürücülerini rahatsız etmektedir.

10 Açılır Tavan – ‘Spider’

Açılır Tavan - ‘Spider’Eşi benzeri olmayan bir model, Ferrari 488 GTB Spider, Coupe’nin yanı sıra üstü açılabilir bir modelle açılışı yaptı. Aracın üstünde bulunan iki parçalı kıvrımın, saniyeler içerisinde yuvalarından fırlayarak, bir anda dünyanın en hızlı iki koltuklusunu ortaya çıkarması herkesin dikkatini çekti. Bu araç hakkında detaylı bilgileri daha önce vermiştik, hatırlamak için tıklayın.

Ferrari, endüstriyel tasarımı Pininfarina’dan yardım almayarak kendi içinde halletmeyi seçti. Buna rağmen sonuçlar yine mükemmeldi. Bu araç ‘o bu şu’ gibi sebeplerden alınmaması için mantıklı bir açıklamanız varsa bekliyorum. Paramız olmaması gerçeği dışında tabi ki.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.