Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Audi’nin Babası Porsche’nin Torunu Efsane Yönetici “Ferdinand Piech” Hayatını Kaybetti!

Porsche'den başlayarak günümüz VW'nin ve alt markalarının başarılarını sağlayan isim olan Ferdinand Piech, hayata gözlerini yumdu!
Audi’nin Babası Porsche’nin Torunu Efsane Yönetici “Ferdinand Piech” Hayatını Kaybetti!

Ferdinand Piech‘i en kısa şekilde tanımlarsak; o, VW dahil bildiğimiz tüm alt markalarının bugünkü şekillerini vermiş isimdir. Kendisi bizzat Ferdinand Porsche‘nin torunu olup, dedesi gibi otomotivde devleşmiş bir kişidir. 82 yaşında hayata gözlerini kapayan Piech, 1937 yılında dünyaya geldi. Erkan yaşta tanıştığı otomobiller üzerine kendini geliştiren usta yönetici, tahsilini İsviçre’de tamamladı.

Piech, Porsche’nin yükselemediği yerde markayı çıkarmayı başarmış ve motorsporlar dahil çoğu kısımda başarısını tescillemiş. Ferdinand sadece VW ile olan ilişkisi yönünden bilinse de insanlar çoğu noktada yöneticinin asıl başarılarını görmüyor. Gelin bunlara beraber bakalım!

Audi’nin tartışılmaz Quattro 4 teker çekiş sisteminin yaratıcısı dersek?

Porsche’yi belirli bir yere kadar getirmiş olsa da onun kafasındakiler çok başkaydı ve bir anda kendisini VW grupta bularak, Audi’nin geliştirilmesi için kollarını sıvadı. 80’li yıllarda yüzüne bakılmayan, acaba dursa mı kapatsak mı diye düşünülen Audi’nin günümüzdeki konumuna gelmesi de işte bu insana ait.

Alman ırkının dahi zor bildiği, içerisinde bir tane motosiklet firmasının olduğu 4 şirketin birleşmesi sonucu çıkan Audi, Piech ile resmen uzun atlamada rekor kırdı demek mümkün. Neden? Cevabı gayet basit! Onun Porsche’de kazandığı üstün bilgi birikimi ve yeteneklerini birleştiren Ferdinand, Audi’lerin yol koşullarının en iyisi olarak adlandırılan, ralli yarışlarında ona başarı sağlayan “QUATTRO” 4×4 sistemini markayla özdeşleştiren kişidir.

Vizyonu oldukça geniş olan Piech 1993 yılında hakkettiği konuma getirilerek, VW’nin yöneticiliğine atandı. Dünyada bazı başarısız olan veya satışlarda günden güne eriyen markaları tespit etmesinden sonra onların hepsini VW’nin bünyesine katarak, pazarlarda daha geniş kitleye ulaştı.

Tahmin edeceğiniz gibi Seat ve Skoda markalarını alıp, kalite seviyelerini artırıp onları bir VW gibi göstermeyi başararak, şu anda segmentlerde rakiplerini dağıtan bir konuma Piech getirmiştir. Ayrıca Lamborghini, Porsche, Bentley gibi üst seviye markaların da VW’ye geçişine vesile olmuştur.

Savaş sonrası, o zor dönemde Porsche’de kendini ispatlamaya çalışan Ferdinand, 917 modelini yaparak, pistlere bıraktı. Kimisi onun bu işte çökeceğini zannetse de Porsche’nin torunu ismini otomotiv dünyasının merkezine kazıdı.

Ömrü boyunca kesintisiz başarılar elde etti de demiyoruz. Elbette herkesin yanlış almış olduğu kararlar dönemi olabilir. Ferdinand Piech, VW’nin amiral kısımda bir aracının olmasını istemiş ve Phaeton‘nun üretim emrini vermiş. Bu otomobil aslında Bentley Continental ve Flying Spur modellerine şasisi paylaşmıştır.

Ne var ki oluşumundan beri üst düzey premium araçlarla özdeşleşmemiş bir marka için bünyesinde böyle bir araç yaptığını duyurması zor oldu. Muhteşem dizel V10’lar spor arabalardan gelen benzinliler gibi göz doldurucu şeyler fayda etmemiş ve Phaeton resmen VW’nin çıktığı dönemlerdeki gelirini emmiş! Haliyle de Ferdinand Piech de tek suçlusu olarak görülmüş.

Ducati markasını da Alman markayla buluşturan Piech, gerçek bir motosiklet ve araba tutkunu olarak dünyaya gözlerini kapadı. Parmağı ne kadar var bilemiyoruz ancak Dieselagate emisyon davasında sorumlu tutulan isim oldu ve görevi bırakmak zorunda kaldı. Sonuç olarak onun başarıları karşısında bu gibi yaptığı hatalar, hiç bir şekilde gölgelemeyecek!Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum