Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fenerbahçe Hisselerine Fenerium Desteği

Fenerbahçe hisseleri açılışta %12.20 yükselerek 41,38 liradan işlem gördü. Ardından kazancını genişleterek fiyatlanmayı sürdürdü.
Fenerbahçe Hisselerine Fenerium Desteği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dört büyük spor kulübünden Fenerbahçe’nin en önemli gelir kaynaklarından biri olan Fenerium, 2013 yılında halka arzdan vazgeçerek borsadan çekilmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde bu durumun sona erdiğini belirten bir açıklama geldi. Fenerbahçe Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada; “Yönetim Kurulumuzca şirketimizin sermayesinde %82.5 paya sahip olduğu bağlı ortaklığımız Fenerbahçe paylarının halka arzı konusunda çalışmalara başlanması için, yönetime yetki verilmesine karar verilmiştir,” denerek yeni kararlar alındığının duyurusu yapıldı.

Fenerbahçe spor kulübü, daha önceki dönemlerde Fenerium’u 231 milyon liraya dernekten alıp halka açık şirkete vermişti. Bunun karşılığında ise halka açık şirketteki borçları silinmişti. 2015 yılının Ağustos verilerine bakıldığında; kulübün 87 milyon liralık varlığı, 72 milyon lira da borcu bulunuyor. Fenerbahçe, forma satışlarının başladığı Haziran- Ağustos aylarında Fenerium mağazacılığı sayesinde 3.1 milyon lira kazanç sağladı.

Fenerium hisselerinin halka arza açılacağı haberinin çıkmasının ardından Fenerbahçe hisseleri uçuşa geçti. Yeni başlayan hafta itibariyle hisselerin günlük artışı %20’ye ulaştı. Fenerbahçe hisseleri açılışta %12.20 yükselerek 41,38 liradan işlem gördü.

Fenerium’un halka arzının kulüp için öneminden bahseden Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, şu sözleri söyledi; “2013 yılında varlığın %80’ini 224 milyon liraya satmışlardı. Bu rakam net karının yaklaşık olarak 20 katıydı. Dolayısıyla kulübün bunu hangi fiyat ve çarpanlarla satacağı önemli. Çünkü oradaki çarpana göre Fenerbahçe’de gizli bir değerin ortaya çıkması söz konusu olabilir,” şeklinde bir değerlendirme yaptı. Göhan Uskuay, bu açıklamaların yanında Fenerbahçe hisselerindeki yükselişin, diğer önemli spor kulüplerinden Galatasaray’ın GS Store ve Beşiktaş’ın Kartal Yuvası varlıkları üzerinde de etkisi olabileceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.