Paylaşım

FED’in Faiz Artışı Neye Bağlı Olacak?


 

Sene başından bu yana faizleri sabit bırakan FED’in faiz artırımına gitmesi neye bağlı? FED’in faiz artırım politikasıyla ilgili olarak Atlanta FED Başkanı Dennis P. Lockhart ve FED yöneticilerinden Jerome Powell, önemli değerlendirmelerde bulundular. Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde;

Hatırlanacağı üzere geçen yılın Aralık ayında FED, tam dokuz senenin ardından faiz artırım kararı almıştı. Ancak bu yıl içerisinde gerçekleştirilen toplantıların tamamında FED yetkileri, faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit bırakmışlardı. FED yöneticileri faiz artırımı ile ilgili olarak yaptıkları değerlendirmelerde, küresel risk ve endişe vurgusu yapmaktaydılar. Peki, FED’in faiz artırımına gitmesi neye bağlı?

Atlanta FED Başkanı Lockhart ve FED yöneticilerinden Jerome Powell, FED’in faiz artırımı için nelerin gerekli olduğuna dair önemli açıklamalarda bulundular. Powell ve Lockhart’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Daha fazla kanıt gerekli”

Lockhart, FED’in faiz artırım politikasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede; FED’in faizleri sabit tutma kararını sonuna kadar desteklediğini söyledi. FED’in faizleri arttırması için daha fazla kanıt görülmesi gerektiğini belirten Lockhart, yakın gelecek içerisinde, işgücü piyasasındaki fazlalığın hazmedilmesi için büyümenin, potansiyelinin ılımlı biçimde üzerine çıkmasının oldukça önemli olduğunu dile getirdi. Ek olarak Lockhart, istenilen hedeflere ulaşılmaya başlandığının altını çizdi ve bunu zayıf büyüme hızına rağmen başaracaklarını ifade etti.

“Ekonominin performansı oldukça önemli”

Powell ise yaptığı değerlendirmede; şu anda küresel ekonominin iyi bir seyir izlediğini belirterek, piyasaların sabırlı olması gerektiğini söyledi. Enflasyonun beş yıldır belirlenen hedefin altında kaldığını belirten Powell, küresel ortamda büyümenin zayıf olduğunu ifade etti. Powell, FED’in faiz artırımına gitmesi için ekonominin performansının oldukça önemli olduğunun altını çizdi ve faiz artırımı zamanlamasına dair en doğru yolun, kademeli faiz artışı olduğunu ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın