Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in 2016 Kasım Toplantısı Sonuçlandı

FED’in 2016 Kasım Toplantısı Sonuçlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaların büyük bir merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen ABD Merkez Bankası’nın (FED) Kasım ayına ilişkin toplantısı, dün akşam saatlerinde sonuçlandı. Yaklaşık iki gün süren toplantı öncesi, piyasalarda endişe ortamı oluşmuştu. Bu durumun temel nedeni ise FED’in para politikasında nasıl bir yol izleyeceğinin henüz kestirilememiş olmasıydı. Bilindiği üzere FED, yılın başından bu yana gerçekleştirdiği toplantıların tamamında, faizleri yüzde 0.25 ile 0.50 aralığında sabit tutuyor. Faiz artırımının neden pas geçildiğiyle ilgili olarak ise FED yetkilileri, küresel risk ve enflasyon vurgusu yapmaktaydılar.

Lakin ABD’de açıklanan verilerin ekonomistlerin beklentilerini karşıladığı ve hedeflenen enflasyon düzeyine giderek yaklaşıldığı konjonktür içerisinde, FED’in faiz politikasını daha fazla sabit tutması beklenmiyordu. Fakat dolar endeksinin son yedi ayın zirvesinde seyretmesi, FED’in para politikasındaki belirleyici unsur olmaktaydı. Bu noktada, piyasalar da tıpkı FOMC üyeleri gibi, faiz artırımı konusunda ayrışmalar yaşamaktaydı. Yaşanan bu ayrışmalar, Başkan Janet Yellen’in de işini kuşkusuz bir hayli zorlaştırmaktaydı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Faiz artırımı pas geçildi!

Büyük bir dikkatle takip edilen ve yaklaşık iki gün süren FED toplantısında, faiz artırımı yine pas geçildi. Bu doğrultuda faizler yüzde 0.25 ile 0.50 aralığında sabit tutulurken, dikkat çekici nokta ise karar metninde yer alan ifadelerdi. Metinde yer alan ifadelerde; hızlanan enflasyon ortamı içerisinde borçlanma maliyetlerinin artırılması adına zeminin giderek güçlendiği belirtildi. Piyasalarda oluşan, FED’in Aralık ayında faiz artırımına gideceğine yönelik kanı da kuvvetlenmiş oldu. Böylelikle FED’in Kasım toplantısına ilişkin öngörülerimizi paylaştığımız bu yazımızda yer verdiğimiz ifadelerde haklı çıkmış olduk. Bundan sonra, FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın son toplantısında, faiz artırmasına neredeyse “kesin” gözüyle bakabiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar