Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in 2016 Eylül Toplantısı Tutanakları Açıklandı

FED, Eylül ayı toplantısında da faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutmaya karar verdi. Bugün ise söz konusu toplantının tutanakları açıklandı.
FED’in 2016 Eylül Toplantısı Tutanakları Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası’nın (FED) Eylül ayına ilişkin toplantısının tutanakları, bugün kamuoyuna açıklandı. Ancak tutanaklara geçmeden önce, FED’in Eylül ayı toplantısını hatırlamakta yarar var. FED, Eylül ayında gerçekleştirdiği toplantıda, piyasaları bir miktar şaşkınlığa uğratmıştı. Bu durumun nedeni ise piyasaların faiz artırımını, yüzde 50’nin üzerinde bir ihtimalle beklemesiydi. Özellikle iki büyük banka, FED’in Eylül ayı toplantısında faiz artırımına gideceğini dile getiriyorlardı. Lakin FED, Eylül ayı toplantısında da faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutma kararı aldı. FED’in Eylül ayı toplantısında yaşanan tüm gelişmelere ve ayrıntılara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Piyasalar Eylül ayı toplantısının ardından açıklanacak tutanakları, adeta dört gözle beklemekteydi. Bu durumun temel nedeni ise FED’in faiz artırımına ilişkin bir ipucunun görülüp görülemeyeceğiydi. Merakla beklenen tutanaklar, bugün kamuoyuna açıklandı. Tutanaklarda; bazı üyeler, ekonomik gelişmelerin beklendiği gibi güçlü seyretmesi halinde, federal fonları faizi için hedef aralığını, göreceli olarak yakın bir zamanda artırmanın uygun olacağını dile getiriyorlar. Bilindiği üzere FED’in Eylül ayı toplantısında 17 üye katılmıştı. Bu 17 üyenin içerisinden 10 üyenin oy hakkı bulunuyor. Üyeler, faiz artırımına gitmek adına işgücü piyasasının ve enflasyonun ne kadar zaman daha iyileşmesi gerektiğiyle ilgili olarak farklı görüşlere sahipler.

Ayrıca tutanaklarda; bazı üyeler, görünümüne ilişkin kısa vadeli risklerin neredeyse dengeli olduğunu belirterek, faiz artırımının kıl payı pas geçildiğini dile getiriyorlar. Faiz artırımına gidilmesi isteyen üyeler; Kansas City Fed Başkanı Esther George, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar