Paylaşım

FED’in 2016 Aralık’ta Faiz Artıracağı Beklentisiyle Gelişen Ülke Para Birimleri Düşüşte!


 

ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin bu işlem haftasında giderek artması, gelişen ülke para birimlerini dibe çekiyor. Türk lirası ise 24 gelişen ülke para birimi arasında, dolar karşısında en çok gerileyen para birimi oldu. Ayrıntılar ve tüm merak edilenler haberimizde;

Gelişen ülkelerin para birimleri, Ekim ayının son işlem haftasına sert düşüşle başlangıç gerçekleştirdiler. Gelişen ülke para birimlerinde görülen değer kayıplarının temel nedeni ise dolar endeksinde görülen dudak uçuklatan yükselişler. ABD Merkez Bankası’nın (FED) Aralık ayında faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerin her geçen gün artması üzerine dolar endeksi, geçen günkü işlemlerde son yedi ayın zirvesine yükselmeyi başardı. FED’in gösterge faizi vadeli kontratları, FED’in Aralık ayında faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 71’e kadar yükseltmiş durumda. Bu oran, Cuma günkü işlemlerde yüzde 68 düzeyindeydi. Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Özellikle ABD’de açıklanan verilerin hedeflenen enflasyon düzeyini desteklemesi üzerine, FED’in faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakılmaya başlandı. Bu doğrultuda dolar endeksinin yükselişi karşısında, gelişen ülke para birimleri de sert düşüşler yaşıyorlar. Ayrıca, Güney Kore’de 3. çeyrek büyümesine ihracatın negatif yönde etki etmesiyle won yüzde 0.4 oranında düşerken, Hong Kong’da yuan 6.7885 seviyesine geriledi. Böylelikle yuan, 2010 yılından bu yana en düşük gün içi seviyesini test etmiş oldu. Filipin pesosu haftanın ikinci işlem gününde yüzde 0.3 oranında gerilerken, Tayvan doları ise yüzde 0.2 yükseldi.

Türk lirası sert düştü!

Haftanın ikinci işlem gününde, dolar karşısında değer kaybeden gelişen ülke para birimleri arasında en sert düşüşü yaşayan Türk lirası oldu. Güne 3.0780 seviyesinden başlangıç gerçekleştiren Dolar/TL paritesi, TSİ 10.20’de 3.0904 seviyesine kadar tırmandı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın