Yatırım yapmaya başla!

Kazançları Düşen FedEx Olumsuz Döviz Kurlarını ve Ticaret Savaşlarını Suçladı!

Olumsuz döviz kurları ve ticaret savaşlarının negatif etkileri nedeniyle uluslararası gelirlerinin azaldığını bildiren FedEx, tüm dünyanın yavaşladığı konusunda uyarıda bulundu. İşte ayrıntılar;
Kazançları Düşen FedEx Olumsuz Döviz Kurlarını ve Ticaret Savaşlarını Suçladı!

FedEx’in üst düzey yöneticilerinden Alan B. Graf Jr., şirketin bilanço açıklamasının ardından küresel ekonomideki ciddi endişelerden bahsederek uyarılarda bulundu. FedEx’in Başkan Yardımcısı ve CFO’su, çok uluslu paket teslimat servisinin olumsuz döviz kurları ve ticaret savaşlarının negatif etkileri nedeniyle dünya çapındaki gelirlerinin azaldığını bildirdi.

“Uluslararası makroekonomik koşulların yavaşlaması ve küresel ticaret büyüme eğilimlerinin zayıf olmasıyla, FedEx Express uluslararası gelirinde bir önceki yılın aynı dönemine göre düşüş gösterdi” diyen Alan B. Graf Jr., yavaşlama için mevcut endişeleri suçladı.

FedEx, Salı günü kapanışın ardından beklentilerden daha düşük bir kazanç ve gelir rapor bildirdi.

FedEx Beklentilerin Altında Sonuç Açıkladı Ayrıca dev şirket, tam yıl beklentilerini de düşürdüğünü açıkladı. Bilançonun ardından şirketin hisseleri kapanış sonrası yapılan işlemlerde yüzde 5 düştü. Güçlü bir ABD ekonomisine rağmen FedEx’in uluslararası ticaretinin özellikle de Avrupa’da olmak üzere zayıfladığını belirten firmanın CFO’su, FedEx Express’in uluslararası alanda düşmesinin düşük getirili hizmetlerde daha yüksek büyüme ve gönderi başına düşen ağırlıklardan kaynaklandığını dile getirdi.

Graf ayrıca düşük geliri telafi etmek için FedEx’in gönüllü bir satın alma programı ve kısıtlı işe alım programı başlattığını duyurdu.

FedEx Düşük Geliri Telafi için Gönüllü Satın Alma Programı İsteğe bağlı harcamalarını sınırlandırıp, ek eylemlerini de gözden geçiren FedEx’in hisselerinin geçen yıl yüzde 27 civarında düştüğü hatırlatıldı. Tüm bunların yanında ilgili haberlerde halihazırda yavaşlamanın kaynağı olan gelişmelerden de bahsedildi. Neticede ABD ile Çin, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari anlaşmazlıklar konusunda anlaşmaya ulaşmaya çalışırken, misilleme tarifeler ticarete büyük darbe olmuştu.

Yılan hikayesine dönen Brexit meselesi yüzünden yaşanan Avrupa’daki belirsizlikler de ticaret hızını yavaşlatmıştı.

Avrupa Belirsizlikler Ticareti Kötü EtkilediKüresel ticarette yavaşlama gören FedEx de 3 ay önce bunun için bazı önlemler aldığını duyurmuş, bunları gönüllü alımlar, yeni işe alımlarda kısıtlamalar ve isteğe bağlı harcamalarda azaltmalar kapsamıştı. Bugün ise şirket beklenenden düşük gelir eğilimlerini azaltmak için ek eylemleri gözden geçirdiğini belirtti.

Diğer taraftan Memphis merkezli şirket yurt içi pazarda işlerin güçlü olması gibi bazı iyi haberlerden söz etse de analistler yakın zamanda FedEx’in uluslararası sorunlarının çözülmeyeceği yönünde yorum yaptı. FedEx’in uzun süreli hissedarlarından olan Gullane Capital Partners’in yönetici ortağı Trip Miller da son sonuçların, şirketin büyümesi üzerinde büyük bir baskı oluşturan ve uluslararası piyasalardaki yavaşlamayı daha fazla kanıtlayan büyük bir gelir hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum