Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’den Dikkat Çeken SVB Kararı: İflastan Banka Sorumlu

Silicon Valley’in iflasıyla ilgili rapor hazırlayan FED, iflastan bankayı ve sektördeki yetersiz denetimi sorumlu tuttu. İşte detaylar;
FED’den Dikkat Çeken SVB Kararı: İflastan Banka Sorumlu
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED), Silicon Valley Bank’ın iflasıyla ilgili inceleme sonucunu paylaştı. Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr öncülüğünde hazırlanan raporda bankanın hızlı büyümesine dikkat çekildi.

Ayrıca FED denetçilerinin bankanın kırılganlıklarını belirleme ve bankayı bunları düzeltmeye zorlama konusunda karşılaştıkları zorluklar ortaya konuldu.

Uzun süre küresel piyasalarda büyük bir strese neden olan iflası analiz eden raporda, bankanın iflasıyla ilgili 4 temel başlığa dikkat çekildi.

Denetleyicilerin kırılganlıkları saptadıklarında SVB’nin bu sorunları acil şekilde çözmesini sağlamak için gerekli adımların atılmadığı ifade edildi.

Raporda, SVB iflas ettiği esnada bankanın giderilmemiş 31 adet güvenlik ve sağlamlık denetim uyarısının bulunduğu, bunun sektördeki benzerlerinden üç kat daha fazla olduğu paylaşıldı.

Tehlikeler ve Riskler Gelişiyor

Barr, finansal sistemdeki tehlikelerin ve risklerin geliştiğini, bu doğrultuda denetim ve düzenleyici çerçevenin sürekli olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. SVB’nin iflasından sonra öğrendiklerine dayanarak FED’in denetimi ve düzenleme aşamalarının güçlendirmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

SVB’de gerçekleşen yüksek mevduat çıkışının sosyal medyada yayılan korku ve teknolojinin para çekmeyi kolaylaştırmasıyla hızlandığını, bu durumun düzenleyiciler tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.

FED Başkanı Jerome Powell, Barr’ın açıklamalarına ve tavsiyelerine katıldığını belirterek bu başlıkların daha güçlü ve dayanıklı bir bankacılık sisteminin oluşturulmasını sağlayacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu