Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Bowman Enflasyonla Mücadelede Konut Piyasasına Dikkat Çekti

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, konut piyasasındaki toparlanmanın enflasyonla mücadeleyi etkileyebileceğini söyledi.
FED’den Bowman Enflasyonla Mücadelede Konut Piyasasına Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv Yönetim Kurulu ÜYesi Michelle Bowman, düşen kiraların ana enflasyon verileri üzerindeki etkisini beklerken konut piyasasındaki bariz bir toparlanmanın, enflasyonla mücadelesi etkileyebileceğini söyledi.

Bowman, “Yeni kiralamalar hesaplamalara girdikçe, daha düşük kiraların eninde sonunda enflasyon verilerine yansıtılacağını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

FED politika yapıcıları birkaç aydır, kiralar yıllık ortalama kullanılarak verilere dahil edildiğinden, sonunda ana enflasyon rakamlarını düşürmek için kira enflasyonunu hafifletmeye güvendiklerini belirtiyor.

Bowman, konut emlak piyasasının toparlanıyor gibi göründüğünü belirterek, ev fiyatlarının son zamanlarda dengelendiğini ve bunun da enflasyonu düşürme mücadelesini etkilediğini söyledi.

Daha şahin FED yetkilileri arasında yer alan Bowman, bir konut toparlanmasının politika görüşlerini veya Fed’in 13-14 Haziran’daki toplantısında faiz oranlarını artırıp artırmama kararını nasıl etkileyebileceğini söylemedi.

GCM Yatırım Banner

FED, 2021 sonbaharında oranları artıracağının sinyalini vermeye başladığında ve ardından ertesi yılın Mart ayında başlayan agresif bir faiz artırım döngüsü ile konut ipotek oranları yükseldi. Bunu satışlarda bir yavaşlama ve fiyatlarda bir düşüş izledi.

Bu sürecin S&P CoreLogic Case-Shiller ulusal ev fiyatları endeksinin Şubat ve Mart aylarında aylık bazda artmasıyla bir dibe ulaşabileceği belirtiliyor. Federal Rezerv bugüne kadar yüksek enflasyonu dizginlemek amacıyla agresif faiz artırımları gerçekleştirdi ve oranları yüzde 5-5,25 seviyesine çekti.

FED’in bir sonraki toplantısında 14 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. Bu toplantı için piyasa beklentisi yüzde 60’tan fazla olasılıkla 25 baz puanlık faiz artırımı olacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın