Yatırım yapmaya başla!

FED Yılın Son Toplantısında Faizleri Artırdı

FED 2017'nin son toplantısında 25 baz puan faiz artışı yaptığını ve parasal sıkılaşmanın kademeli olarak devam edeceğini bildirdi.
FED Yılın Son Toplantısında Faizleri Artırdı

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Washington’da gerçekleştirdiği iki günlük toplantı sonuçları dün akşam saatlerinde açıklandı. Yılın son toplantısında faiz hedef aralığı %1.00-1.25 aralığından, %1.25-1.50 aralığına çıkarıldı. FED bu kararla 2017 yılı içerisinde üçüncü kez faiz artışı gerçekleştirmiş oldu. Geçtiğimiz ay yapılan toplantıda da faiz artışının sinyalleri verilmişti.

FED piyasa beklentisiyle paralel olarak gösterge faiz oranını 25 baz puan artırdığını açıkladı.

Faiz artışı kararı 2’ye karşı, 7 oyla kabul edildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada; yıl içerisinde ABD’de meydana gelen kasırgaların ekonomiyi etkilediği, bunun yarattığı dalgalanmaların ortalaması alındığında, istihdam artışının sağlam ve işsizlik oranının düşük olduğu belirtildi. Enflasyonun kısa vadede %2 hedefinin altında kalmaya devam edeceği, orta vadede ise amaca ulaşılacağı ifade edildi.

Merkez Bankası bilançosundaki aylık daralmanın Ocak ayından itibaren 10 milyar dolardan, 20 milyar dolara çıkarılacağı bildirildi.

Yapılan açıklamada gelecek yıl için ekonomik büyümeye ilişkin tahminler %2,1’den %2,5’e yükseltildi. Ancak bu tahminlerdeki yükselişin ne kadarının kongreden geçmesi beklenen vergi indirimlerinin büyümeyi artıracağına ya da işletme harcamaları ve küresel büyüme gibi diğer faktörlere dayandığı konusuna herhangi bir açıklık getirilmedi. Öte yandan uzun vadeli büyüme tahmini sabit tutularak, %1,8’de bırakıldı.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans faizde değişiklik yapılmaması yönünde oy kullandılar.

Neel Kashkari, bu toplantı ile birlikte üçüncü kez muhalif kalmış oldu. Evans ise 2011 yılından bu yana ilk kez bir kararda olumsuz oy kullandı. Öte yandan politika yapıcılar 2018 yılı için bekledikleri faiz artışı sayısını değiştirmedi. Alınan bu karar ise kısmen yavaş ücret ve fiyat artışlarına yönelik endişelerin olduğunu gösteriyor.

FED Başkanı Janet Yellen, faiz kararı sonrası düzenlediği basın toplantısında bitcoin konusuna değindi.

Faiz artırımıyla kademeli sıkılaştırmanın garantilendiğini söyleyen Yellen, enflasyonun yeniden hedefe yükselmesine yardımcı olacağını belirtti. FOMC toplantısının ardından yaptığı açıklamada bitcoin için spekülatif bir varlık açıklamasını yapan Yellen, “Dijital ve kripto paraların ayrılmasını istiyoruz” dedi. Yellen’e göre bitcoine dair riskler bulunuyor.

İstihdam piyasasının önümüzdeki yıllarda güçlü kalmayı sürdürmenin beklendiğini söyleyen Yellen, ekonomik risklerin dengeli olduğunu ifade etti. Enflasyondaki cansızlığın kasırgalarda olduğu gibi geçici etkilerden kaynaklandığını belirten Janet Yellen, yetkililerin düşük enflasyondan endişeli olduğunu ve ekonomik büyümenin sağlam bir patikaya girdiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum