Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Waller: İklim Değişikliği Bankalar için Risk Yaratmıyor

FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, bankaların iklim değişikliği hazırlıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
FED Yetkilisi Waller: İklim Değişikliği Bankalar için Risk Yaratmıyor
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, bankaların iklim değişikliği risklerine nasıl hazırlandığına özel olarak odaklanma ihtiyacı konusunda açıklamalarda bulundu. İklim değişikliğinin oluşturduğu riskleri kabul eden Waller, kasırga ve sel gibi felaket olaylarının genellikle ABD ekonomisinde yankılanmadığını söyledi.

Bu nedenle, bankaların bu tür olaylara nasıl hazırlandığına dair özel testler yapmanın muhtemelen FED’in yetki alanına girmemesi gerektiğini savundu.

Waller: İklim Değişikliği FED’in Alanı Değil

Waller açıklamasında, “Finansal istikrar izleme ve politikalarımızda iklimle ilgili riskler için özel bir muameleye ihtiyaç görmüyorum. Şimdiye kadar gördüklerime dayanarak, iklimle ilgili risklere aşırı odaklanmanın gerekli olmadığına ve Federal Rezerv’in yetkimize uygun olarak daha yakın vadeli ve önemli risklere odaklanması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Waller’ın açıklamalarının yan sıra, FED şimdiden ülkenin en büyük altı bankasına iklimle ilgili olaylara nasıl tepki vereceklerine dair planlarını göstermeleri için talimat verdi.

FED’in sistemik olarak önemli kurumlar üzerinde uyguladığı stres testlerinden ayrı olsa da tatbikatlar benzerlikler taşıyor. Stres testleri, bankaların finansal ve ekonomik krizlere nasıl tepki vereceğini anlamaya çalışır.

GCM Yatırım Banner

‘ABD Ekonomisi için Risk Yok’

Waller, iklim değişikliğinin gerçek olduğunu, ancak büyük bankaların güvenliği ve ABD’nin finansal istikrarı için ciddi bir risk oluşturduğuna inanmadığını belirtti.

Orman yangınları ve iklimle bağlantılı diğer felaketler gibi olayların yerel topluluklar için yıkıcı olduğunu belirten Waller, genel ABD ekonomisi için büyük bir risk oluşturacak kadar önemli olmadığını ifade etti.

Waller, bankalar da dahil olmak üzere hane halkı ve işletmelerin değişikliklere uyum sağlama becerisi gösterdiğini, banka performansının genellikle bölgelerindeki afetlerden etkilenmediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın