Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Yetkilisi: Enflasyon Hedefine Ulaşmak Zaman Alacak

FED New York Başkanı, ABD’nin enflasyon hedefine dikkat çekerek gelecek yıllara yönelik değerlendirmelerini paylaştı.
FED Yetkilisi: Enflasyon Hedefine Ulaşmak Zaman Alacak
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) New York Başkanı John Williams, Ekonomi Kulübü’nde konuşarak hedeflere yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Willams, gelecek 2 sene içinde ABD’de enflasyonun yüzde 2 hedefine ineceğini belirtti.

Ekonomide dengeyi yeniden onarmak ve enflasyonu planlanan seviyeye döndürmek için alınan kararların etkilerinin tam anlamıyla rakamlara yansımasının zaman alacağını ifade etti.

FED New York Başkanı, şu an yüzde 3,4 ile 54 yılın en düşük seviyesinde bulunan işsizlik oranına dikkat çekerek bunun yüzde 4 – 4,5 seviyesine artacağını paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde 25 baz puanlık faiz artışı yapan FED, oranı yüzde 5 – 5,25 aralığına çıkarmıştı.

Williams, faiz artışlarının verilere bağlı olacağını aktardı ve faiz artışını bitirdiklerini söylemediklerini bildirdi. Ekonomide neler olup bittiğini değerlendireceklerini, veri odaklı karar vereceklerini vurgulandı.

Bankacılık sektöründeki sıkıntıları ve etkilerini karar alırken göz önünde bulunduracaklarını belirten Williams, kredi koşullarının nasıl evrildiğine, büyüme, istihdam ve enflasyona etkilerine odaklanacaklarını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu