Yatırım yapmaya başla!

FED Yetkilileri Faiz Artırımını Desteklerken Trump’tan Eleştiri Yağmuru Devam Ediyor

FED'in Dallas ve New York Başkanları faiz artırımına sıcak bakarken aynı zamanda bu durumun olumlu etkilerini yorumluyor. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump düşük faiz sevdiğini bir kez daha belirtti.
FED Yetkilileri Faiz Artırımını Desteklerken Trump’tan Eleştiri Yağmuru Devam Ediyor

ABD Merkez Bankası (FED), son toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı yapmıştı. FED Başkanı Jerome Powell karar sonrası yaptığı açıklamada büyümenin çok sağlıklı bir hızda devam ettiğini, işsizliğin düşük ve çalışan kişi sayısının gittikçe arttığını belirterek faiz kararlarının ekonomideki gidişata göre verildiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump faiz artışından memnun olmadığını belirtmişti. Trump son yaptığı konuşmada da faiz artışını sevmediği yönündeki söylemlerini yineledi. Öte yandan FED yetkililerinden faiz artırımını destekleyici yorumlar gelmeye devam ediyor.

New York FED Başkanı John Williams, faiz artırımlarının finans piyasalarında risk almayı azaltmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Williams, faiz artırımındaki temel faktörün ABD ekonomisinin hedefleri açısından oldukça iyi gittiğini belirtirken, diğer taraftan para politikasının faiz bağlamında normalleşmesinin finansal riskler çerçevesinde başka faydalarının da olacağını dile getirdi. “Uzun süre devam eden çok düşük faiz oranları, en azından bazı boyutlarda, muhtemelen finansal risklere ilave oluşturacak ya da risk alımını artıracak” diyen Williams, para politikasının normalleşmesinin finans piyasalarındaki dengesizlik risklerinin bazılarını azaltma hususunda faydalı olacağını bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, FED’i eleştirdi ve faizleri çok hızlı bir şekilde artırdığını söyledi.

Trump 26 Eylül sonrasında da faiz artırımı kararından memnun olmadığını net bir şekilde ifade etmişti. Bu söylemlerini yineleyen ABD lideri, enflasyon konusunda endişeli olduğunu dile getirerek “Bence bu kadar hız gitmemize gerek yok. Ben düşük faiz seviyorum” ifadesini kullandı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 26 Eylül’de yapılan toplantıda borçlanma maliyetlerini üç yılda sekizinci kez artırmış ve 2020 yılı boyunca artırımlara devam edileceğini öngörmüştü.

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan ise Haziran ayına kadar üç faiz artırımı yapılması konusunda rahat olduğunu bildirdi.

New York Ekonomi Kulubü’nde katıldığı bir etkinlikte yöneltilen soruları cevaplayan Kaplan, içinde bulunduğumuz dönem ile gelecek yılın Haziran ayına kadar üç kez faiz artırımı yapılması konusunda rahat olduğunu söyledi.

Kaplan, yatay hale gelen getiri eğrisinin durgun veya belirsiz ekonomik büyüme görünümünü yansıttığını, ticaret tarifeleri dahil konjonktürel enflasyon baskılarının arttığını fakat aralarında teknolojinin de bulunduğu yapısal sorunların karşı istikamette çalıştığını ifade etti. FED’in %2 enflasyon hedefine ulaşmakta olduğunu ve fiyat baskılarının uzaklaşmayacağını söyleyen Kaplan sözlerine; “Vurgulamak istediğim şu ki, nötr faiz oranına doğru hareket etmeliyiz.” şeklinde devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum